GSheetConnector for FluentForm - en to fr_FR translation catalogue (421 entries)

en:  Are you sure you want to deactivate this plugin?
fr_FR:  Êtes-vous certain de vouloir désactiver ce plugin ?

en: .htaccess Rules
fr_FR: Règles .htaccess

en: 100% Secure Authentication
fr_FR: Authentification sécurisée à 100 %

en: About GSheetConnector
fr_FR: À propos de GSheetConnector

en: Access Control
fr_FR: Contrôle d'accès

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activated
fr_FR: Activé

en: Active Plugins
fr_FR: Extensions actives

en: Active Theme
fr_FR: Thème actif

en: Add Labels in Sheet Headers Manually
fr_FR: Activer l'ajout manuel du nom de la feuille et du nom de l'onglet.

en: Add-ons & Extensions
fr_FR: Modules complémentaires et extensions

en: Administrator
fr_FR: Administrateur

en: Advanced Configuration
fr_FR: Configuration avancée

en: All
fr_FR: Tout

en: All plugin settings and data will be permanently removed
fr_FR: Tous les paramètres et données du plugin seront définitivement supprimés.

en: Allow required permissions for Google Sheets and Drive access.
fr_FR: Veuillez accorder les autorisations requises pour l'accès à Google Sheets et Drive.

en: Allow specific WordPress roles
fr_FR: Autoriser des rôles WordPress spécifiques

en: Allowed Roles
fr_FR: Rôles autorisés

en: Are Pretty Permalinks Supported?
fr_FR: Les permaliens esthétiques sont-ils pris en charge ?

en: Are you sure you want to deactivate Google Sheets integration?
                This will stop syncing your form entries.
fr_FR: Souhaitez-vous réellement désactiver l'intégration de Google Sheets ? Cela interrompra la synchronisation des entrées de votre formulaire.

en: Are you sure you want to delete this feed? This action cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce flux ? Cette action ne peut pas être annulée.

en: Ascending
fr_FR: Ascendante

en: Audit & Monitoring
fr_FR: Audit et surveillance

en: Authenticate directly with Google using a secure Authentication flow without third-party dependency.
fr_FR: Veuillez vous authentifier directement auprès de Google en utilisant un flux d'authentification sécurisé sans dépendance à un tiers.

en: Authenticate using a secure Google Cloud JSON key file for direct and encrypted communication with Google Sheets.
fr_FR: Veuillez vous authentifier à l'aide d'un fichier de clé JSON Google Cloud sécurisé pour une communication directe et cryptée avec Google Sheets.

en: Authenticate with Your Google Account
fr_FR: Authentifiez-vous en utilisant votre compte Google

en: Authentication method for connecting to Google Sheets
fr_FR: Méthode d'authentification pour se connecter à Google Sheets

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author website
fr_FR: Site Web de l'auteur

en: Auto Setup
fr_FR: Configuration automatique

en: Auto detect sheet tabs
fr_FR: Détection automatique des onglets de feuille

en: Auto fetch Google Sheets list
fr_FR: Récupération automatique de la liste Google Sheets

en: Automatic Google Sheets Integration
fr_FR: Intégration automatique de Google Sheets

en: Automatically Google Sheet Configuration
fr_FR: Configuration automatique de Google Sheet

en: Automatically configure your Google Sheet and start syncing form submissions in real time.
fr_FR: Configurez automatiquement votre feuille Google Sheet et commencez à synchroniser les soumissions de formulaires en temps réel.

en: Automatically connect Fluent Forms with Google Sheets using built-in API setup. By authorizing your Google account, the plugin will handle API setup and authentication automatically, enabling seamless form data sync. Learn more in the documentation
fr_FR: Connectez automatiquement Fluent Forms à Google Sheets à l'aide de la configuration API intégrée. En autorisant votre compte Google, le plugin gérera automatiquement la configuration et l'authentification API, permettant ainsi une synchronisation fluide des données du formulaire. Pour plus d'informations, veuillez consulter la documentation.

en: Automatically send Easy Digital Downloads (EDD) order details to Google Sheets. Track digital product sales, monitor transactions, and manage customer data effortlessly with real-time spreadsheet integration.
fr_FR: Envoyez automatiquement les détails des commandes Easy Digital Downloads (EDD) vers Google Sheets. Suivez les ventes de produits numériques, surveillez les transactions et gérez les données clients sans effort grâce à l'intégration en temps réel des feuilles de calcul.

en: Automatically send WordPress core data (like comments or custom submissions) to Google Sheets. Simplify website data tracking, automate record keeping, and centralize important information in one organized spreadsheet.
fr_FR: Envoyez automatiquement les données principales de WordPress (telles que les commentaires ou les soumissions personnalisées) vers Google Sheets. Simplifiez le suivi des données de votre site web, automatisez la tenue des registres et centralisez les informations importantes dans un tableur organisé.

en: Automatically sync Fluent Forms submissions to Google Sheets in real-time. Every form entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, customer inquiries, and business data without manual export. Streamline your workflow, improve reporting accuracy, and keep all submissions organized with seamless Google Sheets integration.
fr_FR: Synchronisez automatiquement et en temps réel les soumissions Fluent Forms vers Google Sheets. Chaque entrée de formulaire est instantanément ajoutée à la feuille de calcul de votre choix, ce qui vous permet de gérer les prospects, les demandes des clients et les données commerciales sans avoir à effectuer d'exportation manuelle. Optimisez votre flux de travail, améliorez la précision de vos rapports et organisez toutes les soumissions grâce à l'intégration transparente de Google Sheets.

en: Automatically sync Formidable Forms entries to Google Sheets. Manage leads, track submissions, and simplify data reporting with real-time integration.
fr_FR: Synchronisez automatiquement les entrées de Formidable Forms avec Google Sheets. Gérez les prospects, suivez les soumissions et simplifiez la création de rapports de données grâce à l'intégration en temps réel.

en: Automatically sync Ninja Forms submissions to Google Sheets with one-click integration. Capture leads, monitor responses, and manage data efficiently with instant spreadsheet updates and easy reporting.
fr_FR: Synchronisez automatiquement les soumissions Ninja Forms vers Google Sheets grâce à une intégration en un seul clic. Capturez des prospects, surveillez les réponses et gérez efficacement les données grâce à des mises à jour instantanées des feuilles de calcul et à la création facile de rapports.

en: Available PRO Version
fr_FR: Version PRO disponible

en: Avoid enabling on live websites
fr_FR: Veuillez éviter d'activer cette fonctionnalité sur des sites Web en ligne.

en: Beta Program Access
fr_FR: Accès au programme bêta

en: Beta Usage Notice
fr_FR: Avis d'utilisation de la version bêta

en: Beta versions are intended for testing purposes. Do not enable on live production websites without proper backups.
fr_FR: Les versions bêta sont destinées à des fins de test. Veuillez ne pas les activer sur des sites web de production en ligne sans sauvegardes appropriées.

en: Beta versions may include unfinished or experimental features
fr_FR: Les versions bêta peuvent inclure des fonctionnalités non finalisées ou expérimentales.

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Built by Experts. Trusted by Thousands.
fr_FR: Conçu par des experts. Reconnu par des milliers de personnes.

en: Built for stable, uninterrupted syncing in professional and high-traffic environments.
fr_FR: Conçu pour une synchronisation stable et ininterrompue dans des environnements professionnels et à fort trafic.

en: Bulk sync past entries
fr_FR: Synchronisation groupée des entrées précédentes

en: Can anyone register on this site?
fr_FR: Quelqu’un peut-il s’inscrire sur le site ?

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Choose Google API Setting
fr_FR: Choisissez les paramètres de l'API Google

en: Choose the Google account where your Sheets are stored.
fr_FR: Veuillez sélectionner le compte Google sur lequel vos feuilles de calcul sont stockées.

en: Clear Logs
fr_FR: Supprimer le journal d'erreurs

en: Click <strong>Allow</strong> to finish authorization.
fr_FR: Veuillez cliquer sur <strong>Autoriser</strong> pour finaliser l'autorisation.

en: Click on the <strong>Sign in with Google</strong> button.
fr_FR: Veuillez cliquer sur le bouton « <strong>Se connecter avec Google</strong> ».

en: Client Token
fr_FR: Jeton client

en: Client Version
fr_FR: Version du client

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Communication with WordPress.org
fr_FR: Communication avec WordPress.org

en: Connect Avada Forms to Google Sheets and automatically transfer form entries to your spreadsheet. Streamline lead management, automate data collection, and improve business reporting with seamless integration.
fr_FR: Connectez Avada Forms à Google Sheets et transférez automatiquement les entrées du formulaire vers votre feuille de calcul. Optimisez la gestion des prospects, automatisez la collecte de données et améliorez les rapports commerciaux grâce à une intégration transparente.

en: Connect Fluent Forms to Google Sheets using your own Google Cloud project.
                            Ideal for advanced users who need full API control, custom OAuth setup,
                            and independent credential management.
fr_FR: Connectez Fluent Forms à Google Sheets à l'aide de votre propre projet Google Cloud. Idéal pour les utilisateurs avancés qui ont besoin d'un contrôle API complet, d'une configuration OAuth personnalisée et d'une gestion indépendante des identifiants.

en: Connect Gravity Forms to Google Sheets and automatically push form submissions to your spreadsheet. Simplify data management, improve workflow automation, and keep all entries organized in one secure location.
fr_FR: Connectez Gravity Forms à Google Sheets et transférez automatiquement les soumissions de formulaires vers votre feuille de calcul. Simplifiez la gestion des données, améliorez l'automatisation des flux de travail et conservez toutes les entrées organisées dans un emplacement sécurisé.

en: Connect Your Google Account
fr_FR: Veuillez connecter votre compte Google.

en: Connect using your own Google Cloud Client ID and Client Secret for full authentication control.
fr_FR: Veuillez vous connecter en utilisant votre propre identifiant client Google Cloud et votre clé secrète client pour un contrôle complet de l'authentification.

en: Connect your Google Sheet by entering the required sheet information.
fr_FR: Veuillez connecter votre feuille Google Sheet en saisissant les informations requises.

en: Connected
fr_FR: Connecté

en: Connected Email Account
fr_FR: Compte de messagerie connecté

en: Connected Google Account
fr_FR: Compte Google connecté

en: Connection Guide
fr_FR: Guide de connexion

en: Connection Status & Next Steps
fr_FR: État de la connexion et prochaines étapes

en: Control form feed visibility
fr_FR: Contrôler la visibilité de l'alimentation du formulaire

en: Control which user roles are allowed to access and manage the Google Sheets integration for your forms.
fr_FR: Contrôlez quels rôles utilisateur sont autorisés à accéder et à gérer l'intégration Google Sheets pour vos formulaires.

en: Copy Logs
fr_FR: Copier les journaux

en: Copy System Info
fr_FR: Copier Info système

en: Create New
fr_FR: Créer un nouveau

en: Create New Feed
fr_FR: Créer un nouveau flux

en: Create Sheet Sync Feeds
fr_FR: Créer des flux de synchronisation de feuilles

en: Create, connect, manage, and monitor how your form submissions are automatically synced to Google Sheets in real time.
fr_FR: Créez, connectez, gérez et surveillez la synchronisation automatique et en temps réel de vos formulaires soumis vers Google Sheets.

en: Current Server Time
fr_FR: Heure actuelle du serveur

en: Current Time
fr_FR: Heure actuelle

en: Current UTC Time
fr_FR: Heure UTC actuelle

en: Custom API Credentials
fr_FR: Informations d'identification API personnalisées

en: Custom font styling
fr_FR: Personnalisation du style des polices

en: Customize the Headers Appearance
fr_FR: Personnaliser l'apparence des en-têtes

en: Customize the appearance and behavior of your sheet headers and rows for better readability and organization.
fr_FR: Personnalisez l'apparence et le comportement des en-têtes et des lignes de votre feuille pour une meilleure lisibilité et une meilleure organisation.

en: Database
fr_FR: Base de données

en: Database Charset
fr_FR: Jeu de caractères de base de données

en: Database Collation
fr_FR: Collement de base de données

en: Database Host
fr_FR: Hôte de base de données

en: Database Name
fr_FR: Nom de la base de données

en: Database Username
fr_FR: Nom d’utilisateur de la base de données

en: Date range sync
fr_FR: Synchronisation de la plage de dates

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Deactivate Integration
fr_FR: Désactiver l'intégration

en: Deactivate plugin
fr_FR: Désactiver le plugin

en: Debug Log
fr_FR: Journal de débogage

en: Debug Mode
fr_FR: Mode de développement

en: Dedicated Support
fr_FR: Support dédié

en: Dedicated Support Team
fr_FR: Équipe d'assistance dédiée

en: Default comment status
fr_FR: Statut de commentaire par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Feed
fr_FR: Supprimer le fil

en: Delete Plugin Data on Uninstall
fr_FR: Supprimer les données du plugin lors de la désinstallation

en: Descending
fr_FR: Descendante

en: Details
fr_FR: Détails

en: Direct Spreadsheet Access
fr_FR: Accès direct au tableur

en: Disable anytime if needed
fr_FR: Veuillez désactiver cette fonction à tout moment si nécessaire.

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Discover recommended plugins that enhance your workflow and help you get more value from your Google Sheets integration.
fr_FR: Découvrez les plugins recommandés qui améliorent votre flux de travail et vous aident à tirer davantage parti de votre intégration Google Sheets.

en: Discover the right connector for your workflow and automate data syncing.
fr_FR: Veuillez découvrir le connecteur adapté à votre flux de travail et automatiser la synchronisation des données.

en: Displays the form and feed information used for Google Sheets synchronization.
fr_FR: Affiche les informations relatives au formulaire et au flux utilisées pour la synchronisation avec Google Sheets.

en: Download CSV
fr_FR: Télécharger CSV

en: Download spreadsheet as file
fr_FR: Veuillez télécharger la feuille de calcul sous forme de fichier.

en: Drag & drop field reordering
fr_FR: Réorganisation des champs par glisser-déposer

en: Early Access
fr_FR: Accès anticipé

en: Easily connect Contact Form 7 to Google Sheets and automatically sync form submissions in real-time. Every entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, inquiries, and customer data efficiently without manual export.
fr_FR: Connectez facilement Contact Form 7 à Google Sheets et synchronisez automatiquement les soumissions de formulaires en temps réel. Chaque entrée est instantanément ajoutée à la feuille de calcul de votre choix, ce qui vous permet de gérer efficacement les prospects, les demandes de renseignements et les données clients sans avoir à effectuer d'exportation manuelle.

en: Easily sync past form submissions to your connected Google Sheet. Choose a date range and ensure your spreadsheet stays complete and up to date.
fr_FR: Synchronisez facilement les formulaires soumis précédemment avec votre feuille Google Sheet connectée. Sélectionnez une plage de dates et assurez-vous que votre feuille de calcul reste complète et à jour.

en: Easy Setup & Configuration
fr_FR: Installation et configuration simplifiées

en: Enable Beta Updates
fr_FR: Activer les mises à jour bêta

en: Enable Fields to Sync
fr_FR: Activer la synchronisation des champs

en: Enable automatic background syncing without requiring Google account sign-in during setup.
fr_FR: Activez la synchronisation automatique en arrière-plan sans avoir besoin de vous connecter à votre compte Google lors de la configuration.

en: Enable the fields you want to send to Google Sheets and rename columns if needed.
fr_FR: Veuillez activer les champs que vous souhaitez envoyer vers Google Sheets et renommer les colonnes si nécessaire.

en: Enable this option only if you want a complete cleanup
fr_FR: Veuillez activer cette option uniquement si vous souhaitez effectuer un nettoyage complet.

en: Enable/disable integration access
fr_FR: Activer/désactiver l'accès à l'intégration

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enter the exact name of your Google Spreadsheet (as shown in Google Sheets).
fr_FR: Veuillez saisir le nom exact de votre feuille de calcul Google (tel qu'il apparaît dans Google Sheets).

en: Enter the exact sheet tab name (e.g., Sheet1) from the bottom of your Google Spreadsheet.
fr_FR: Veuillez saisir le nom exact de l'onglet de la feuille (par exemple, Feuille1) situé en bas de votre feuille de calcul Google.

en: Environment type
fr_FR: Type d’environnement

en: Error ID
fr_FR: ID d'erreur

en: Error Log
fr_FR: Journal des erreurs

en: Even Row Color
fr_FR: Même couleur de ligne

en: Existing
fr_FR: Existant

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup)
fr_FR: Client existant / Clé secrète (configuration automatique)

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup).
fr_FR: Client existant / Clé secrète (configuration automatique).

en: Explore More Plugins
fr_FR: Installer et activer les plugins

en: Explore Pro Features
fr_FR: Découvrez les fonctionnalités Pro

en: Extend your Google Sheets integration with powerful add-ons. Install, manage, and activate extensions to unlock advanced features.
fr_FR: Étendez l'intégration de Google Sheets grâce à des modules complémentaires performants. Veuillez installer, gérer et activer les extensions pour bénéficier de fonctionnalités avancées.

en: FREE users get special upgrade pricing
fr_FR: Les utilisateurs de la version GRATUITE bénéficient de tarifs préférentiels pour la mise à niveau.

en: Fast & Reliable Data Sync
fr_FR: Synchronisation rapide et fiable des données

en: Features may still be under testing
fr_FR: Certaines fonctionnalités sont encore en cours de test.

en: Feed Details
fr_FR: Détail source

en: Feed Name
fr_FR: Nom du flux

en: Field List
fr_FR: Liste de champs

en: Filesystem Permission
fr_FR: Autorisation du système de fichiers

en: Follow these steps to connect your Google account and start syncing your form data with Google Sheets.
fr_FR: Veuillez suivre ces étapes pour connecter votre compte Google et commencer à synchroniser les données de votre formulaire avec Google Sheets.

en: Font Color
fr_FR: Couleur de la police

en: Font Size
fr_FR: Taille de la police

en: Font Style
fr_FR: Style de police

en: Form Feeds
fr_FR: Flux de formulaire

en: Form ID
fr_FR: ID du formulaire

en: Form Name
fr_FR: Nom du formulaire

en: Forms
fr_FR: Formulaires

en: Forms Successfully Synced
fr_FR: Formulaires synchronisés avec succès

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Freeze Header
fr_FR: En-tête de gel

en: Freeze header row
fr_FR: Figer la ligne d'en-tête

en: From Date
fr_FR: Date Du

en: GSheetConnector Status
fr_FR: Statut de GSheetConnector

en: GSheetConnector for FluentForm
fr_FR: GSheetConnector pour FluentForm

en: GSheetConnector for WP Core
fr_FR: GSheetConnector pour WP Core

en: General Settings
fr_FR: Réglages généraux

en: Get early access to upcoming features and improvements before they are officially released. Beta versions may include experimental updates and should be used for testing purposes only.
fr_FR: Bénéficiez d'un accès anticipé aux fonctionnalités et améliorations à venir avant leur sortie officielle. Les versions bêta peuvent inclure des mises à jour expérimentales et doivent être utilisées à des fins de test uniquement.

en: Get fast assistance from our expert team for setup, troubleshooting, and optimization.
fr_FR: Bénéficiez d'une assistance rapide de la part de notre équipe d'experts pour la configuration, le dépannage et l'optimisation.

en: Get the Tab ID from your sheet URL after gid=.
fr_FR: Veuillez récupérer l'identifiant de l'onglet à partir de l'URL de votre feuille après gid=.

en: Get updates before public release
fr_FR: Recevez les mises à jour avant leur publication officielle.

en: Go to Integration Setup
fr_FR: Veuillez vous rendre dans la configuration de l'intégration.

en: Google Drive Permission
fr_FR: Autorisation Google Drive

en: Google Drive and Google Sheets permissions are not granted. Please deactivate and re-authorize with full permissions.
fr_FR: Les autorisations pour Google Drive et Google Sheets ne sont pas accordées. Nous vous prions de bien vouloir désactiver et réautoriser avec toutes les autorisations.

en: Google Sheet
fr_FR: Feuille Google

en: Google Sheet Connector Add-on requires fluent form plugin to be installed and activated.
fr_FR: Le module complémentaire Google Sheet Connector nécessite l'installation et l'activation du plugin Fluent Form.

en: Google Sheet Connector For Avada Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour les formulaires Avada

en: Google Sheet Connector For CF7
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour CF7

en: Google Sheet Connector For Divi Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour les formulaires Divi

en: Google Sheet Connector For Easy Digital Downloads
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour téléchargements numériques simplifiés

en: Google Sheet Connector For Elementor Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour les formulaires Elementor

en: Google Sheet Connector For Fluent Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour Fluent Forms

en: Google Sheet Connector For Formidable Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour Formidable Forms

en: Google Sheet Connector For Forminator Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour les formulaires Forminator

en: Google Sheet Connector For Gravity Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour Gravity Forms

en: Google Sheet Connector For Ninja Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour Ninja Forms

en: Google Sheet Connector For WPForms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour WPForms

en: Google Sheet Connector For WooCommerce
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour WooCommerce

en: Google Sheet Permission
fr_FR: Autorisation Google Sheet

en: Google Sheets Data Sync
fr_FR: Synchronisation des données Google Sheets

en: Google Sheets Integration for Fluent Forms
fr_FR: Intégration de Google Sheets pour Fluent Forms

en: Google Sheets Setup Required
fr_FR: Configuration de Google Sheets requise

en: Google will show what information the plugin can access.
fr_FR: Google indiquera les informations auxquelles le plugin peut accéder.

en: Grant access to trusted editors
fr_FR: Assurez-vous d'accorder les autorisations nécessaires comme indiqué.

en: Grant access to:
fr_FR: Veuillez autoriser l'accès à :

en: Header & row color control
fr_FR: Couleur de ligne impaire

en: Header Appearance
fr_FR: Apparence de l’en-tête

en: Header Background
fr_FR: Arrière-plan de l’en-tête

en: Header Settings
fr_FR: Paramètres En-tête de la Page

en: Header Settings & Sheet Sorting
fr_FR: Paramètres d'en-tête et tri des feuilles

en: Hide settings from subscribers
fr_FR: Masquer les paramètres aux abonnés

en: Home URL
fr_FR: URL accueil

en: Improved dashboard security
fr_FR: Tableau de bord des API et des services

en: Incorrect settings can delete all sensitive form and user data
fr_FR: Des paramètres incorrects peuvent entraîner la suppression de toutes les données sensibles des formulaires et des utilisateurs.

en: Install
fr_FR: Installer

en: Installation failed:
fr_FR: L'installation a échoué :

en: Installed & Active Plugins
fr_FR: Plugins installés et actifs

en: Integrate Divi Forms with Google Sheets and automatically sync submissions in real-time. Store customer data securely, track inquiries efficiently, and eliminate manual spreadsheet updates.
fr_FR: Intégrez Divi Forms à Google Sheets et synchronisez automatiquement les soumissions en temps réel. Stockez les données clients en toute sécurité, suivez efficacement les demandes et éliminez les mises à jour manuelles des feuilles de calcul.

en: Integrate Forminator Forms with Google Sheets to automatically store form entries in your spreadsheet. Eliminate manual data entry and ensure accurate, real-time syncing for better data tracking and analysis.
fr_FR: Intégrez les formulaires Forminator à Google Sheets afin de stocker automatiquement les entrées de formulaire dans votre feuille de calcul. Éliminez la saisie manuelle des données et assurez une synchronisation précise et en temps réel pour un meilleur suivi et une meilleure analyse des données.

en: Integrate WPForms with Google Sheets and send form entries directly to your spreadsheet automatically. Track leads, manage customer data, and streamline reporting with seamless Google Sheets integration and real-time sync.
fr_FR: Intégrez WPForms à Google Sheets et envoyez automatiquement les entrées du formulaire directement dans votre feuille de calcul. Suivez les prospects, gérez les données clients et rationalisez la création de rapports grâce à l'intégration transparente de Google Sheets et à la synchronisation en temps réel.

en: Integration
fr_FR: Intégration

en: Invalid plugin data
fr_FR: Données de plugin non valides

en: Invalid security token
fr_FR: Jeton de sécurité invalide

en: Is SUHOSIN Installed?
fr_FR: SUHOSIN est-il installé ?

en: Is the Imagick Library Available?
fr_FR: La bibliothèque Imagick est-elle disponible ?

en: Is this a multisite?
fr_FR: S’agit-il d’un multisite ?

en: Is this site discouraging search engines?
fr_FR: Ce site décourage-t-il les moteurs de recherche ?

en: Is this site using HTTPS?
fr_FR: Est-ce que ce site utilise HTTPS ?

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Led by experienced developers and powered by a passionate team, GSheetConnector helps WordPress users automate their workflows with confidence.
fr_FR: Dirigé par des développeurs expérimentés et soutenu par une équipe passionnée, GSheetConnector aide les utilisateurs de WordPress à automatiser leurs flux de travail en toute confiance.

en: Log in using your Google account.
fr_FR: Veuillez vous connecter à l'aide de votre compte Google.

en: Maintain admin accountability
fr_FR: Maintenir la responsabilité administrative

en: Manage how plugin settings and data are handled when the plugin is uninstalled.
fr_FR: Gérer la manière dont les paramètres et les données du plugin sont traités lorsque celui-ci est désinstallé.

en: Management Benefits
fr_FR: Avantages pour la direction

en: Manual Client/Secret Key (Use Your Google API Configuration)
fr_FR: Clé client/clé secrète manuelle (veuillez utiliser votre configuration API Google)

en: Manual Google Sheets Integration
fr_FR: Intégration manuelle de Google Sheets

en: Manually Google Sheets Configuration
fr_FR: Configuration manuelle de Google Sheets

en: Max Allowed Packet Size
fr_FR: Taille maximale autorisée des paquets

en: Max Connections Number
fr_FR: Nombre maximal de connexions

en: Max Input Time
fr_FR: Temps d’entrée maximal

en: Meet Our Core Team
fr_FR: Découvrez notre équipe principale

en: Minor bugs or performance issues may occur
fr_FR: Des bugs mineurs ou des problèmes de performance peuvent survenir.

en: Minor issues may occur
fr_FR: Des problèmes mineurs peuvent survenir.

en: Missing required parameters
fr_FR: Il manque des paramètres requis

en: Monitor integration access
fr_FR: Surveiller l'accès à l'intégration

en: Name
fr_FR: Nom

en: Need more support? We’re here to help.
fr_FR: Besoin de plus d’aide ? Nous sommes là pour vous.

en: Next »
fr_FR: Suivant »

en: No
fr_FR: Non

en: No Authentication Login Required
fr_FR: Aucune authentification requise pour se connecter

en: No logs found
fr_FR: Aucun résultat trouvé

en: Not Installed
fr_FR: Non installé

en: Not Writable
fr_FR: Pas accessible en écriture

en: Odd Row Color
fr_FR: Couleur de ligne impaire

en: One-click configuration
fr_FR: Configuration en un seul clic

en: Our Mission
fr_FR: Notre mission

en: Our mission is to make form automation simple, secure, and reliable for every WordPress user - from beginners to enterprise teams.
fr_FR: Notre mission consiste à rendre l'automatisation des formulaires simple, sécurisée et fiable pour tous les utilisateurs de WordPress, des débutants aux équipes d'entreprise.

en: Our support team is ready to assist you with setup, troubleshooting, and advanced configuration.
fr_FR: Notre équipe d'assistance est à votre disposition pour vous aider dans l'installation, le dépannage et la configuration avancée.

en: PHP Max Input Variables
fr_FR: Variables d'entrée maximales PHP

en: PHP Memory Limit
fr_FR: Limite de mémoire PHP

en: PHP Post Max Size
fr_FR: Taille maximale d’envoi PHP

en: PHP SAPI
fr_FR: SAPI PHP

en: PHP Time Limit
fr_FR: Limite d’exécution PHP

en: PHP Version
fr_FR: Version PHP

en: Page Builders
fr_FR: Constructeurs de pages

en: Paste the Spreadsheet ID from your Google Sheet URL. (Example:
fr_FR: Veuillez coller l'identifiant de la feuille de calcul à partir de l'URL de votre feuille Google Sheet. (Exemple :

en: Permalink structure
fr_FR: Structure des permaliens

en: Permission Not Allowed
fr_FR: Autorisation refusée

en: Permission denied.
fr_FR: Permission refusée.

en: Please rate
fr_FR: Veuillez noter

en: Plugin Name
fr_FR: Nom de l’extension

en: Plugin Preferences
fr_FR: Préférences du plugin

en: Plugin Subscription Plan
fr_FR: Plan d'abonnement au plugin

en: Plugin Version
fr_FR: Version de l'extension

en: Plugin activated successfully
fr_FR: Plugin activé avec succès

en: Plugin already installed and up to date
fr_FR: Le plugin est déjà installé et à jour.

en: Plugin installed successfully
fr_FR: Extension bien installée

en: Plugin is already activated
fr_FR: Le plugin est déjà activé

en: Plugin slug is missing
fr_FR: Le slug du plugin est manquant.

en: Plugin upgraded successfully
fr_FR: Le plugin a été mis à jour avec succès.

en: Plugins
fr_FR: Extensions

en: Prevent unauthorized changes
fr_FR: Empêcher les modifications non autorisées

en: Priority Technical Support
fr_FR: Assistance technique prioritaire

en: Production-Ready & Reliable
fr_FR: Prêt pour la production et fiable

en: Protect integration settings
fr_FR: Veuillez protéger les paramètres d'intégration.

en: Real-Time Google Sheets Updates
fr_FR: Mises à jour en temps réel des feuilles de calcul Google

en: Real-time entry sync
fr_FR: Synchronisation des entrées en temps réel

en: Real-time entry updates
fr_FR: Mises à jour en temps réel des entrées

en: Receive beta notifications
fr_FR: Recevez les notifications bêta

en: Receive notifications and access to beta releases. Updates will not be installed automatically.
fr_FR: Recevez des notifications et accédez aux versions bêta. Les mises à jour ne seront pas installées automatiquement.

en: Recommended Plugins
fr_FR: Plugins recommandées

en: Recommended for staging sites
fr_FR: Recommandé pour les sites de staging

en: Reliable Uptime
fr_FR: Disponibilité fiable

en: Removes all plugin data (options, metadata) when the plugin is deleted.
fr_FR: Supprime toutes les données du plugin (options, métadonnées) lorsque le plugin est supprimé.

en: Rename column headers
fr_FR: Renommer les en-têtes de colonnes

en: Restrict settings management
fr_FR: Restriction de la gestion des paramètres

en: Review permission updates
fr_FR: Vérifier les mises à jour des autorisations

en: Role Permissions
fr_FR: Permissions des Rôles

en: Role-based configuration control
fr_FR: Contrôle de configuration basé sur les rôles

en: Row Appearance
fr_FR: Apparence des lignes

en: Safety Notice
fr_FR: Avis de sécurité

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Save Settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres

en: Save the authentication code if prompted.
fr_FR: Veuillez enregistrer le code d'authentification si vous y êtes invité.

en: Save the authentication code to complete the Google account connection.
fr_FR: Veuillez enregistrer le code d'authentification pour finaliser la connexion au compte Google.

en: Secure Authentication
fr_FR: Authentification sécurisée

en: Secure Google Sheet credentials
fr_FR: Enregistrer les informations d'identification du service

en: Secure JSON Authentication
fr_FR: Authentification du compte de service

en: Securely connect Fluent Forms to Google Sheets using a Google Cloud Service Account JSON key. Ideal for automated server-to-server syncing without requiring manual Google login.
fr_FR: Connectez Fluent Forms à Google Sheets de manière sécurisée à l'aide d'une clé JSON de compte Google Cloud Service. Cette solution est idéale pour la synchronisation automatisée de serveur à serveur sans nécessiter de connexion manuelle à Google.

en: Securely link your Google account to start syncing form entries automatically.
fr_FR: Veuillez connecter votre compte Google de manière sécurisée afin de commencer à synchroniser automatiquement les entrées du formulaire.

en: Security Control
fr_FR: Contrôle de sécurité

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select Fields to Sync
fr_FR: Sélectionner le formulaire

en: Select Google Spreadsheet
fr_FR: Sélectionnez la feuille de calcul Google

en: Select a form and give your feed a name to start syncing form submissions with Google Sheets in real time.
fr_FR: Veuillez sélectionner un formulaire et attribuer un nom à votre flux pour commencer à synchroniser les soumissions de formulaires avec Google Sheets en temps réel.

en: Select how Fluent Forms should authenticate with Google Sheets.
fr_FR: Veuillez sélectionner la méthode d'authentification de Fluent Forms avec Google Sheets.

en: Select specific fields to sync
fr_FR: Sélectionner le formulaire

en: Select the Google account where your Sheets are stored.
fr_FR: Veuillez sélectionner le compte Google sur lequel vos feuilles de calcul sont stockées.

en: Send your Fluent Forms data to your Google Sheets.
fr_FR: Veuillez transmettre les données de Fluent Forms à vos feuilles de calcul Google.

en: Server
fr_FR: Serveur

en: Server Architecture
fr_FR: Architecture du serveur

en: Server Version
fr_FR: Version du serveur

en: Service Account (Recommended)
fr_FR: Compte de service (recommandé)

en: Service Account Google Sheets Integration
fr_FR: Intégration du compte de service Google Sheets

en: Set custom Redirect URIs, manage scopes, and configure API settings based on your project needs.
fr_FR: Définissez des URI de redirection personnalisées, gérez les champs d'application et configurez les paramètres API en fonction des besoins de votre projet.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Share your Google Sheet with the service account email to enable automatic data transfer.
fr_FR: Veuillez partager votre feuille Google Sheet avec l'adresse e-mail du compte de service afin d'activer le transfert automatique des données.

en: Sheet ID
fr_FR: ID de feuille

en: Sheet Name
fr_FR: Nom de la feuille

en: Sheet Sorting
fr_FR: Tri des feuilles

en: Sheet Sync Feeds
fr_FR: Flux de synchronisation des feuilles

en: Sheet Tab Name
fr_FR: Nom de l'onglet de la feuille

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
fr_FR: Montre si WordPress est capable d’écrire aux répertoires qu’il a besoin d’accéder à.

en: Sign in with Google
fr_FR: Se connecter avec Google

en: Sign in with your Google account to start the automatic Google Sheets integration.
fr_FR: Veuillez vous connecter avec votre compte Google pour démarrer l'intégration automatique de Google Sheets.

en: Site Language
fr_FR: Langue

en: Site URL
fr_FR: URL du site

en: Some features may change or be removed in future updates
fr_FR: Certaines fonctionnalités peuvent être modifiées ou supprimées lors de futures mises à jour.

en: Some options may change later
fr_FR: Certaines options pourraient être modifiées ultérieurement.

en: Something went wrong! It looks you have not given the permission of Google Drive and Google Sheets from your google account.Please Deactivate Auth and Re-Authenticate again with the permissions.
fr_FR: Quelque chose s’est mal passé ! Il semble que vous n’ayez pas donné l’autorisation de Google Drive et Google Sheets à partir de votre compte Google. Veuillez désactiver l’authentification et vous réauthentifier à nouveau avec les autorisations.

en: Sort Column
fr_FR: Trier la colonne

en: Sort Order
fr_FR: Ordre de tri

en: Sort by any column
fr_FR: Trier par n'importe quelle colonne

en: Spreadsheet Download
fr_FR: Téléchargement du tableur

en: Spreadsheet Download & Google Sheets Sync
fr_FR: Téléchargement de feuilles de calcul et synchronisation avec Google Sheets

en: Status
fr_FR: Statut

en: Stay ahead with new changes
fr_FR: Restez à l'avant-garde grâce aux nouvelles modifications

en: Step-1 Connect Your Google Account
fr_FR: Étape 1 : Connectez votre compte Google

en: Step-2 Choose Google Account
fr_FR: Étape 2 : Sélectionnez le compte Google

en: Step-3 Review Access Information
fr_FR: Étape 3 : Vérifiez les informations d'accès

en: Step-4 Grant Required Permissions
fr_FR: Étape 4 : Accorder les autorisations requises

en: Step-5 Save Authentication Code
fr_FR: Étape 5 : Enregistrer le code d'authentification

en: Step-6 Integration Completed
fr_FR: Étape 6 : Intégration terminée

en: Step-by-Step
fr_FR: Étape par étape

en: Submission Info
fr_FR: Informations de soumission

en: Submit Support Ticket
fr_FR: Envoyer un ticket de support

en: Switch on/off anytime
fr_FR: Activer/désactiver à tout moment

en: Sync Elementor Forms with Google Sheets instantly. Automatically add new form submissions to your spreadsheet, manage leads efficiently, and simplify reporting with real-time data synchronization.
fr_FR: Synchronisez instantanément les formulaires Elementor avec Google Sheets. Ajoutez automatiquement les nouveaux formulaires soumis à votre feuille de calcul, gérez efficacement vos prospects et simplifiez la création de rapports grâce à la synchronisation des données en temps réel.

en: Sync Entries
fr_FR: Importation des entrées

en: Sync WooCommerce orders with Google Sheets automatically. Store order details, customer information, and transaction data in real-time for easy reporting, accounting, and business analysis.
fr_FR: Synchronisez automatiquement les commandes WooCommerce avec Google Sheets. Stockez les détails des commandes, les informations sur les clients et les données transactionnelles en temps réel pour faciliter la création de rapports, la comptabilité et l'analyse commerciale.

en: System Information
fr_FR: Informations système

en: System Status
fr_FR: État du système

en: Tab ID
fr_FR: ID de l’Onglet

en: Tab Name
fr_FR: Nom de l'onglet

en: Table Prefix
fr_FR: Préfixe de Table

en: Take backup before testing
fr_FR: Veuillez effectuer une sauvegarde avant de procéder aux tests.

en: Team-based permission structure
fr_FR: Structure des autorisations par équipe

en: Test new features in advance
fr_FR: Veuillez tester les nouvelles fonctionnalités à l'avance.

en: Test upcoming features before official release
fr_FR: Veuillez tester les fonctionnalités à venir avant leur lancement officiel.

en: Testing Purpose
fr_FR: Objectif du test

en: The main WordPress directory
fr_FR: Le répertoire principal de WordPress

en: The options shown below relate to your server setup. If changes are required, you may need your web host’s assistance.
fr_FR: Les options ci-dessous concernent la configuration de votre serveur. Si des modifications sont nécessaires, il se peut que vous ayez besoin de l'aide de votre hébergeur web.

en: The plugins directory
fr_FR: Le répertoire des extensions

en: The themes directory
fr_FR: Le répertoire des thèmes

en: The uploads directory
fr_FR: Le répertoire des téléversements

en: The wp-content directory
fr_FR: Le répertoire wp-content

en: Theme directory location
fr_FR: Emplacement du répertoire thématique

en: There's something wrong with your code...
fr_FR: Il ya quelque chose de mal avec votre code ...

en: This allows the plugin to securely sync your form data with Google Sheets.
fr_FR: Cela permet au plugin de synchroniser de manière sécurisée les données de votre formulaire avec Google Sheets.

en: Timestamp
fr_FR: Horodatage

en: To Date
fr_FR: À ce jour

en: To start sending form entries to Google Sheets, please connect your Google account first.
fr_FR: Pour commencer à envoyer les entrées du formulaire vers Google Sheets, veuillez d'abord connecter votre compte Google.

en: Track role-based changes
fr_FR: Suivre les modifications basées sur les rôles

en: Trusted by Active Users
fr_FR: Recommandé par les utilisateurs actifs

en: Try improvements early
fr_FR: Essayez les améliorations dès le début

en: Uninstall Data Notice
fr_FR: Avis de désinstallation des données

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unlock Advanced Features with Form Feeds
fr_FR: Débloquez des fonctionnalités avancées avec Form Feeds

en: Unlock Beta Version Control
fr_FR: Déverrouiller le contrôle de version bêta

en: Unlock Role-Based Access Control
fr_FR: Déverrouiller le contrôle d'accès basé sur les rôles

en: Unlock advanced automation, better control, and powerful syncing tools to manage your Google Sheets integration more efficiently.
fr_FR: Bénéficiez d'une automatisation avancée, d'un meilleur contrôle et d'outils de synchronisation performants pour gérer plus efficacement votre intégration Google Sheets.

en: Update Control
fr_FR: Contrôle des mises à jour

en: Updates are not installed automatically
fr_FR: Les mises à jour ne sont pas installées automatiquement.

en: Upgrade failed:
fr_FR: Échec de la mise à niveau :

en: Upgrade to GSheetConnector Pro
fr_FR: Veuillez passer à GSheetConnector Pro

en: Upgrade to Unlock
fr_FR: Mise à niveau pour débloquer

en: Upload Max Filesize
fr_FR: Taille maximale de téléchargement de fichier

en: Use Sync Settings (Past Entries)
fr_FR: Utiliser les paramètres de synchronisation (entrées précédentes)

en: Used for feedback and improvements
fr_FR: Utilisé pour les commentaires et les améliorations

en: User Count
fr_FR: Nombre d’utilisateurs

en: Version Control
fr_FR: Contrôle de Version

en: View Docs
fr_FR: Afficher les documents

en: View and manage all currently installed and active connectors on your site. You can activate, deactivate, or upgrade plugins from here.
fr_FR: Veuillez consulter et gérer tous les connecteurs actuellement installés et actifs sur votre site. Vous pouvez activer, désactiver ou mettre à niveau les plugins à partir de cet emplacement.

en: View detailed information about your plugin, server, and WordPress setup for troubleshooting and support.
fr_FR: Consultez les informations détaillées concernant votre plugin, votre serveur et votre configuration WordPress pour le dépannage et l'assistance.

en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused. Learn more in the documentation
fr_FR: Nous ne conservons aucune donnée provenant de votre compte Google sur nos serveurs ; toutes les données sont traitées et stockées sur votre serveur. Nous accordons une grande importance à la confidentialité de vos données et veillons à ce qu'elles ne soient jamais utilisées à mauvais escient. Pour en savoir plus, veuillez consulter la documentation.

en: We focus on building tools that are fast, secure, and easy to use - so you can spend less time managing data.
fr_FR: Nous nous efforçons de développer des outils rapides, sécurisés et faciles à utiliser, afin que vous puissiez consacrer moins de temps à la gestion des données.

en: We recommend enabling beta only on test or staging sites
fr_FR: Nous recommandons d'activer la version bêta uniquement sur les sites de test ou de préproduction.

en: Web Server
fr_FR: Serveur web

en: WordPress Constants
fr_FR: Constantes WordPress

en: Writable
fr_FR: Accessible en écriture

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You control when to update
fr_FR: Vous décidez quand effectuer la mise à jour.

en: You do not have permission to access this page.
fr_FR: Vous n’avez pas la permission d'accéder à cette page.

en: You do not have permission to activate plugin
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation d'activer le plugin.

en: You do not have permission to install plugin
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à installer le plugin.

en: You`re using GSheetConnector for FluentForm Lite. To unlock more features consider
fr_FR: Vous utilisez GSheetConnector pour FluentForm Lite. Pour accéder à davantage de fonctionnalités, veuillez envisager

en: Your Google account has been successfully connected. You are now ready to sync your form submissions with Google Sheets securely and automatically.
fr_FR: Votre compte Google a été connecté avec succès. Vous êtes désormais prêt à synchroniser vos soumissions de formulaires avec Google Sheets de manière sécurisée et automatique.

en: Your Google account is now successfully connected.
fr_FR: Votre compte Google est désormais connecté avec succès.

en: cURL Version
fr_FR: version de cURL

en: check our detailed guideline
fr_FR: Veuillez consulter notre guide détaillé.

en: click here
fr_FR: Cliquez ici

en: click here.
fr_FR: cliquer ici.

en: copied successfully
fr_FR: copié avec succès

en: display
fr_FR: affichage

en: seconds
fr_FR: secondes

en: to help us spread the word.
fr_FR: pour nous aider à passer le mot.

en: upgrading to Pro
fr_FR: mise à niveau vers PRO

en: your selected Method is :
fr_FR: La méthode que vous avez choisie est :

en: « Prev
fr_FR: « Précédent

en: ✔ Click on the Sign in with Google button
fr_FR: Veuillez cliquer sur le bouton « Se connecter avec Google ».

en: ✔ Grant access to: Google Drive & Google Sheets
fr_FR: Veuillez autoriser l'accès à : Google Drive et Google Sheets.

en: ✔ Log in using your Google account
fr_FR: Veuillez vous connecter à l'aide de votre compte Google.

en: ✔ Save the authentication code if prompted
fr_FR: Veuillez enregistrer le code d'authentification si vous y êtes invité.

en: ✔ Select the Google account where your Sheets are stored
fr_FR: Veuillez sélectionner le compte Google sur lequel vos feuilles de calcul sont stockées.
