GSheetConnector for FluentForm - en to it_IT translation catalogue (423 entries)

en: Google Sheet Connector Add-on requires fluent form plugin to be installed and activated.
it_IT: Il componente aggiuntivo Google Sheet Connector richiede l'installazione e l'attivazione del plugin Fluent Form.

en: Settings
it_IT: Impostazioni dati EDD

en: GSheetConnector Status
it_IT: Stato di GSheetConnector

en: Plugin Name
it_IT: Nome del plugin

en: Plugin Version
it_IT: Versione plugin

en: Plugin Subscription Plan
it_IT: Piano di abbonamento al plugin

en: Connected Email Account
it_IT: Account di posta elettronica connesso

en: Authentication method for connecting to Google Sheets
it_IT: Metodo di autenticazione per la connessione a Google Sheets

en: Google Drive Permission
it_IT: Google Drive e Fogli Google

en: Google Sheet Permission
it_IT: Google Sheet

en: WordPress
it_IT: Wordpress

en: Version
it_IT: Versione

en: Site Language
it_IT: Lingua del Sito

en: Debug Mode
it_IT: Modalità debug

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Home URL
it_IT: URL Home

en: Site URL
it_IT: URL Sito

en: Permalink structure
it_IT: Struttura dei permalink

en: Is this site using HTTPS?
it_IT: Questo sito utilizza il protocollo HTTPS?

en: Yes
it_IT: Sì

en: Is this a multisite?
it_IT: Si tratta di un sito multisito?

en: Can anyone register on this site?
it_IT: Chiunque può registrarsi su questo sito?

en: Is this site discouraging search engines?
it_IT: Questo sito sta ostacolando i motori di ricerca?

en: Default comment status
it_IT: Stato predefinito dei commenti

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Production
it_IT: Produzione

en: Environment type
it_IT: Tipo di ambiente

en: User Count
it_IT: Conteggio righe

en: Communication with WordPress.org
it_IT: Comunicazione con WordPress.org

en: Active Theme
it_IT: Tema Attivo

en: Name
it_IT: Nome

en: Author
it_IT: Autore

en: Author website
it_IT: Sito web dell’autore

en: Theme directory location
it_IT: Posizione della directory dei temi

en: Active Plugins
it_IT: Plugin Attivi

en: The options shown below relate to your server setup. If changes are required, you may need your web host’s assistance.
it_IT: Le opzioni riportate di seguito si riferiscono alla configurazione del server. Qualora fossero necessarie delle modifiche, potrebbe essere necessario rivolgersi al proprio provider di servizi web.

en: Server Architecture
it_IT: Architettura del server

en: Web Server
it_IT: Server Web

en: PHP Version
it_IT: Versione PHP

en: PHP Max Input Variables
it_IT: Variabili di input massime PHP

en: seconds
it_IT: secondi

en: PHP Memory Limit
it_IT: Limite Memoria PHP

en: Max Input Time
it_IT: Tempo massimo di input

en: Upload Max Filesize
it_IT: Dimensione max caricamento file

en: PHP Post Max Size
it_IT: Dimensione massima dei post PHP

en: Not Installed
it_IT: Non installato

en: cURL Version
it_IT: versione cURL

en: Is SUHOSIN Installed?
it_IT: SUHOSIN è installato?

en: Is the Imagick Library Available?
it_IT: La libreria Imagick è disponibile?

en: Are Pretty Permalinks Supported?
it_IT: I permalink personalizzati sono supportati?

en: .htaccess Rules
it_IT: Regole .htaccess

en: Writable
it_IT: Scrivibile

en: Not Writable
it_IT: Non Scrivibile

en: Current Time
it_IT: Data attuale

en: Current UTC Time
it_IT: Ora UTC attuale

en: Current Server Time
it_IT: Ora corrente del server

en: Extension
it_IT: Estensione

en: Server Version
it_IT: Versione server

en: Client Version
it_IT: Versione cliente

en: Database Name
it_IT: Nome Database

en: Table Prefix
it_IT: Prefisso Tabella

en: Database Charset
it_IT: Set di caratteri del database

en: Database Collation
it_IT: Fascicolazione del database

en: Max Allowed Packet Size
it_IT: Dimensione massima consentita dei pacchetti

en: Max Connections Number
it_IT: Numero massimo di connessioni

en: WordPress Constants
it_IT: Costanti di WordPress

en: Filesystem Permission
it_IT: Autorizzazioni del filesystem

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
it_IT: Indica se WordPress è in grado di scrivere nelle directory a cui deve accedere.

en: The main WordPress directory
it_IT: La directory principale di WordPress

en: The wp-content directory
it_IT: La directory wp-content

en: The uploads directory
it_IT: La directory degli upload

en: The plugins directory
it_IT: La directory dei plugin

en: The themes directory
it_IT: La directory dei temi

en: There's something wrong with your code...
it_IT: C'è qualcosa che non va nel tuo codice...

en: Allowed Roles
it_IT: Ruoli Consentiti

en: Administrator
it_IT: Amministratore

en: Debug Log
it_IT: Log di Debug

en: Clear Logs
it_IT: Pulisci logs

en: Download CSV
it_IT: Scarica CSV

en: Copy Logs
it_IT: Copia registri

en: Date
it_IT: Data

en: Error ID
it_IT: ID errore

en: Code
it_IT: Codice

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Details
it_IT: Dettagli

en: No logs found
it_IT: Nessun log trovato

en: Permission denied.
it_IT: Autorizzazione negata.

en: About GSheetConnector
it_IT: Informazioni su GSheetConnector

en: Built by Experts. Trusted by Thousands.
it_IT: Realizzato da esperti. Scelto da migliaia di persone.

en: Led by experienced developers and powered by a passionate team, GSheetConnector helps WordPress users automate their workflows with confidence.
it_IT: Guidato da sviluppatori esperti e supportato da un team appassionato, GSheetConnector assiste gli utenti WordPress nell'automatizzare i loro flussi di lavoro con sicurezza.

en: We focus on building tools that are fast, secure, and easy to use - so you can spend less time managing data.
it_IT: Ci concentriamo sulla creazione di strumenti rapidi, sicuri e di facile utilizzo, in modo da ridurre il tempo dedicato alla gestione dei dati.

en: Meet Our Core Team
it_IT: Vi presentiamo il nostro team principale

en: Our Mission
it_IT: La nostra missione

en: Our mission is to make form automation simple, secure, and reliable for every WordPress user - from beginners to enterprise teams.
it_IT: La nostra missione è rendere l'automazione dei moduli semplice, sicura e affidabile per tutti gli utenti WordPress, dai principianti ai team aziendali.

en: Fast & Reliable Data Sync
it_IT: Sincronizzazione dati rapida e affidabile

en: 100% Secure Authentication
it_IT: Autenticazione sicura al 100%

en: Real-Time Google Sheets Updates
it_IT: Aggiornamenti in tempo reale dei fogli Google

en: Easy Setup & Configuration
it_IT: Facile installazione e configurazione

en: Dedicated Support Team
it_IT: Team di assistenza dedicato

en: Forms Successfully Synced
it_IT: Moduli sincronizzati con successo

en: Trusted by Active Users
it_IT: Approvato dagli utenti attivi

en: Reliable Uptime
it_IT: Tempo di attività affidabile

en: Dedicated Support
it_IT: Supporto dedicato

en: Add-ons & Extensions
it_IT: Componenti aggiuntivi ed estensioni

en: Extend your Google Sheets integration with powerful add-ons. Install, manage, and activate extensions to unlock advanced features.
it_IT: Ampliate l'integrazione di Google Sheets con potenti componenti aggiuntivi. Installate, gestite e attivate le estensioni per sbloccare funzionalità avanzate.

en: Google Sheet Connector For CF7
it_IT: Connettore Google Sheet per CF7

en: Easily connect Contact Form 7 to Google Sheets and automatically sync form submissions in real-time. Every entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, inquiries, and customer data efficiently without manual export.
it_IT: È possibile collegare facilmente Contact Form 7 a Google Sheets e sincronizzare automaticamente i moduli inviati in tempo reale. Ogni voce viene immediatamente aggiunta al foglio di calcolo selezionato, consentendo di gestire in modo efficiente lead, richieste e dati dei clienti senza dover ricorrere all'esportazione manuale.

en: Install
it_IT: Installa

en: Google Sheet Connector For WPForms
it_IT: Connettore Google Sheet per WPForms

en: Integrate WPForms with Google Sheets and send form entries directly to your spreadsheet automatically. Track leads, manage customer data, and streamline reporting with seamless Google Sheets integration and real-time sync.
it_IT: Integra WPForms con Google Sheets e invia automaticamente i dati inseriti nei moduli direttamente al tuo foglio di calcolo. Tieni traccia dei lead, gestisci i dati dei clienti e semplifica la creazione di report grazie alla perfetta integrazione con Google Sheets e alla sincronizzazione in tempo reale.

en: Google Sheet Connector For Gravity Forms
it_IT: Connettore Google Sheet per Gravity Forms

en: Connect Gravity Forms to Google Sheets and automatically push form submissions to your spreadsheet. Simplify data management, improve workflow automation, and keep all entries organized in one secure location.
it_IT: Colleghi Gravity Forms a Google Sheets e trasferisca automaticamente i moduli inviati al suo foglio di calcolo. Semplifichi la gestione dei dati, migliori l'automazione del flusso di lavoro e mantenga tutte le voci organizzate in un unico luogo sicuro.

en: Google Sheet Connector For Ninja Forms
it_IT: Connettore Google Sheet per Ninja Forms

en: Automatically sync Ninja Forms submissions to Google Sheets with one-click integration. Capture leads, monitor responses, and manage data efficiently with instant spreadsheet updates and easy reporting.
it_IT: Sincronizza automaticamente i moduli Ninja Forms inviati su Google Sheets con un'integrazione con un solo clic. Acquisisci lead, monitora le risposte e gestisci i dati in modo efficiente con aggiornamenti istantanei dei fogli di calcolo e reportistica semplificata.

en: Google Sheet Connector For Forminator Forms
it_IT: Connettore Google Sheet per moduli Forminator

en: Integrate Forminator Forms with Google Sheets to automatically store form entries in your spreadsheet. Eliminate manual data entry and ensure accurate, real-time syncing for better data tracking and analysis.
it_IT: Integra i moduli Forminator con Google Sheets per archiviare automaticamente i dati inseriti nei moduli nel tuo foglio di calcolo. Elimina l'inserimento manuale dei dati e garantisci una sincronizzazione accurata e in tempo reale per un monitoraggio e un'analisi dei dati più efficaci.

en: Free
it_IT: Gratis

en: Google Sheet Connector For Formidable Forms
it_IT: Connettore Google Sheet per moduli Formidable

en: Automatically sync Formidable Forms entries to Google Sheets. Manage leads, track submissions, and simplify data reporting with real-time integration.
it_IT: Sincronizza automaticamente le voci di Formidable Forms con Google Sheets. Gestisci i lead, monitora gli invii e semplifica la creazione di report sui dati grazie all'integrazione in tempo reale.

en: Google Sheet Connector For Fluent Forms
it_IT: Connettore Google Sheet per Fluent Forms

en: Automatically sync Fluent Forms submissions to Google Sheets in real-time. Every form entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, customer inquiries, and business data without manual export. Streamline your workflow, improve reporting accuracy, and keep all submissions organized with seamless Google Sheets integration.
it_IT: Sincronizza automaticamente e in tempo reale i moduli Fluent Forms inviati su Google Sheets. Ogni voce inserita nel modulo viene immediatamente aggiunta al foglio di calcolo selezionato, consentendoti di gestire lead, richieste dei clienti e dati aziendali senza dover ricorrere all'esportazione manuale. Ottimizza il tuo flusso di lavoro, migliora la precisione dei report e mantieni tutti i moduli inviati ben organizzati grazie alla perfetta integrazione con Google Sheets.

en: Google Sheet Connector For Elementor Forms
it_IT: Connettore Google Sheet per moduli Elementor

en: Sync Elementor Forms with Google Sheets instantly. Automatically add new form submissions to your spreadsheet, manage leads efficiently, and simplify reporting with real-time data synchronization.
it_IT: Sincronizza istantaneamente i moduli Elementor con Google Sheets. Aggiungi automaticamente i nuovi moduli inviati al tuo foglio di calcolo, gestisci in modo efficiente i lead e semplifica la creazione di report grazie alla sincronizzazione dei dati in tempo reale.

en: Google Sheet Connector For Avada Forms
it_IT: Connettore Google Sheet per Avada Forms

en: Connect Avada Forms to Google Sheets and automatically transfer form entries to your spreadsheet. Streamline lead management, automate data collection, and improve business reporting with seamless integration.
it_IT: Colleghi Avada Forms a Google Sheets e trasferisca automaticamente i dati inseriti nel modulo al Suo foglio di calcolo. Ottimizzi la gestione dei lead, automatizzi la raccolta dei dati e migliori la reportistica aziendale grazie a un'integrazione perfetta.

en: Available PRO Version
it_IT: Versione PRO disponibile

en: Google Sheet Connector For Divi Forms
it_IT: Connettore Google Sheet per moduli Divi

en: Integrate Divi Forms with Google Sheets and automatically sync submissions in real-time. Store customer data securely, track inquiries efficiently, and eliminate manual spreadsheet updates.
it_IT: Integra Divi Forms con Google Sheets e sincronizza automaticamente i dati inviati in tempo reale. Archivia i dati dei clienti in modo sicuro, monitora le richieste in modo efficiente ed elimina gli aggiornamenti manuali dei fogli di calcolo.

en: GSheetConnector for WP Core
it_IT: GSheetConnector per WP Core

en: Automatically send WordPress core data (like comments or custom submissions) to Google Sheets. Simplify website data tracking, automate record keeping, and centralize important information in one organized spreadsheet.
it_IT: Invia automaticamente i dati principali di WordPress (come commenti o invii personalizzati) a Google Sheets. Semplifica il monitoraggio dei dati del sito web, automatizza la conservazione dei registri e centralizza le informazioni importanti in un unico foglio di calcolo organizzato.

en: Google Sheet Connector For WooCommerce
it_IT: Connettore Google Sheet per WooCommerce

en: Sync WooCommerce orders with Google Sheets automatically. Store order details, customer information, and transaction data in real-time for easy reporting, accounting, and business analysis.
it_IT: Sincronizza automaticamente gli ordini WooCommerce con Google Sheets. Archivia i dettagli degli ordini, le informazioni sui clienti e i dati delle transazioni in tempo reale per facilitare la creazione di report, la contabilità e l'analisi aziendale.

en: Google Sheet Connector For Easy Digital Downloads
it_IT: Connettore Google Sheet per Easy Digital Downloads

en: Automatically send Easy Digital Downloads (EDD) order details to Google Sheets. Track digital product sales, monitor transactions, and manage customer data effortlessly with real-time spreadsheet integration.
it_IT: Invia automaticamente i dettagli degli ordini Easy Digital Downloads (EDD) a Google Sheets. Tieni traccia delle vendite dei prodotti digitali, monitora le transazioni e gestisci i dati dei clienti senza sforzo grazie all'integrazione in tempo reale con i fogli di calcolo.

en: Installed & Active Plugins
it_IT: Plugin installati e attivi

en: View and manage all currently installed and active connectors on your site. You can activate, deactivate, or upgrade plugins from here.
it_IT: Visualizza e gestisci tutti i connettori attualmente installati e attivi sul tuo sito. Da qui puoi attivare, disattivare o aggiornare i plugin.

en: Explore Pro Features
it_IT: Scopri le funzionalità Pro

en: Activate
it_IT: Attivare

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Recommended Plugins
it_IT: Plugins Raccomandati

en: Discover recommended plugins that enhance your workflow and help you get more value from your Google Sheets integration.
it_IT: Scopri i plugin consigliati che migliorano il tuo flusso di lavoro e ti aiutano a ottenere più valore dall'integrazione con Google Sheets.

en: Activated
it_IT: Attivato

en: Explore More Plugins
it_IT: Scopri altri plugin

en: Discover the right connector for your workflow and automate data syncing.
it_IT: Scoprite il connettore più adatto al vostro flusso di lavoro e automatizzate la sincronizzazione dei dati.

en: All
it_IT: Tutti

en: View Docs
it_IT: Visualizza Risorse

en: Deactivate plugin
it_IT: Disattivare il plugin

en:  Are you sure you want to deactivate this plugin?
it_IT:  È sicuro di voler disattivare questo plugin?

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Invalid security token
it_IT: Token di sicurezza non valido

en: You do not have permission to install plugin
it_IT: Non si dispone dell'autorizzazione per installare il plugin.

en: Missing required parameters
it_IT: Parametri richiesti mancanti

en: Invalid plugin data
it_IT: Dati del plugin non validi

en: Upgrade failed:
it_IT: Aggiornamento non riuscito:

en: Plugin upgraded successfully
it_IT: Plugin aggiornato con successo

en: Plugin already installed and up to date
it_IT: Plugin già installato e aggiornato

en: Installation failed:
it_IT: Installazione non riuscita:

en: Plugin installed successfully
it_IT: Plugin installato con successo

en: You do not have permission to activate plugin
it_IT: Non si dispone dell'autorizzazione per attivare il plugin.

en: Plugin slug is missing
it_IT: Manca lo slug del plugin

en: Plugin is already activated
it_IT: Il plugin è già attivato.

en: Plugin activated successfully
it_IT: Impostazioni del plugin di disinstallazione salvate correttamente.

en: Feed Details
it_IT: Dettagli del feed

en: Displays the form and feed information used for Google Sheets synchronization.
it_IT: Visualizza il modulo e le informazioni di feed utilizzati per la sincronizzazione con Google Sheets.

en: Form ID
it_IT: ID del form

en: Feed Name
it_IT: Nome del feed

en: Form Name
it_IT: Nome del Modulo

en: Manually Google Sheets Configuration
it_IT: Google Drive e Fogli Google

en: Connect your Google Sheet by entering the required sheet information.
it_IT: Si prega di collegare il foglio Google inserendo le informazioni richieste.

en: Sheet Name
it_IT: Nome del foglio

en: Enter the exact name of your Google Spreadsheet (as shown in Google Sheets).
it_IT: Inserisca il nome esatto del Suo foglio di calcolo Google (come visualizzato in Google Sheets).

en: Sheet ID
it_IT: ID foglio

en: Paste the Spreadsheet ID from your Google Sheet URL. (Example:
it_IT: Incolla l'ID del foglio di calcolo dall'URL del tuo foglio Google. (Esempio:

en: Tab Name
it_IT: Nome Tabella

en: Enter the exact sheet tab name (e.g., Sheet1) from the bottom of your Google Spreadsheet.
it_IT: Inserisca il nome esatto della scheda (ad esempio, Foglio1) dalla parte inferiore del suo foglio di calcolo Google.

en: Get the Tab ID from your sheet URL after gid=.
it_IT: Si prega di recuperare l'ID della scheda dall'URL del foglio dopo gid=.

en: Unlock Advanced Features with Form Feeds
it_IT: Nessun feed trovato per questo modulo!

en: FREE users get special upgrade pricing
it_IT: Gli utenti GRATUITI beneficiano di prezzi speciali per l'aggiornamento.

en: Automatically Google Sheet Configuration
it_IT: Configurazione automatica di Google Sheet

en: Auto fetch Google Sheets list
it_IT: Recupero automatico dell'elenco di Google Sheets

en: Auto detect sheet tabs
it_IT: Rilevamento automatico delle schede del foglio

en: One-click configuration
it_IT: Configurazione con un solo clic

en: Real-time entry sync
it_IT: Sincronizzazione delle voci in tempo reale

en: Select Fields to Sync
it_IT: Selezionare i campi da sincronizzare

en: Drag & drop field reordering
it_IT: Riorganizzazione dei campi tramite trascinamento

en: Rename column headers
it_IT: Rinominare le intestazioni delle colonne

en: Select specific fields to sync
it_IT: Selezionare i campi specifici da sincronizzare

en: Header Settings & Sheet Sorting
it_IT: Impostazioni intestazione e ordinamento foglio

en: Freeze header row
it_IT: Blocca riga di intestazione

en: Custom font styling
it_IT: Riga - Impostazioni carattere

en: Header & row color control
it_IT: Colore riga dispari

en: Sort by any column
it_IT: Ordina Nome colonna:

en: Spreadsheet Download & Google Sheets Sync
it_IT: Puoi scaricare il foglio di calcolo Google connesso

en: Download spreadsheet as file
it_IT: Scarica il foglio di calcolo

en: Bulk sync past entries
it_IT: Sincronizzazione in blocco delle voci precedenti

en: Date range sync
it_IT: Sincronizzazione intervallo di date

en: Real-time entry updates
it_IT: Aggiornamenti in tempo reale delle voci inserite

en: Upgrade to Unlock
it_IT: Aggiorna per sbloccare

en: Automatically configure your Google Sheet and start syncing form submissions in real time.
it_IT: Configuri automaticamente il suo foglio Google e inizi a sincronizzare i moduli inviati in tempo reale.

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Create New
it_IT: Crea nuovo

en: Sheet Tab Name
it_IT: Nome scheda foglio

en: Enable the fields you want to send to Google Sheets and rename columns if needed.
it_IT: Attivare i campi che si desidera inviare a Google Sheets e rinominare le colonne, se necessario.

en: Field List
it_IT: Elenco campi

en: Submission Info
it_IT: Informazioni per l'invio

en: Header Settings
it_IT: Impostazioni Intestazione

en: Customize the appearance and behavior of your sheet headers and rows for better readability and organization.
it_IT: Personalizza l'aspetto e il comportamento delle intestazioni e delle righe del foglio per una migliore leggibilità e organizzazione.

en: Freeze Header
it_IT: Blocca intestazione

en: Sheet Sorting
it_IT: Ordinamento dei fogli

en: Sort Column
it_IT: Ordina colonna

en: Sort Order
it_IT: Ordinamento

en: Ascending
it_IT: Ascendente

en: Descending
it_IT: Discendente

en: Header Appearance
it_IT: Aspetto intestazione

en: Font Style
it_IT: Stile Carattere

en: Normal
it_IT: Normale

en: Italic
it_IT: Corsivo

en: Bold
it_IT: Grassetto

en: Font Size
it_IT: Dimensione Carattere

en: Font Color
it_IT: Colore del carattere

en: Header Background
it_IT: Sfondo dell'Intestazione

en: Row Appearance
it_IT: Aspetto della riga

en: Odd Row Color
it_IT: Colore riga dispari

en: Even Row Color
it_IT: Colore riga pari

en: Spreadsheet Download
it_IT: Scarica il foglio di calcolo

en: Google Sheets Data Sync
it_IT: Sincronizzazione dei dati di Google Sheets

en: Easily sync past form submissions to your connected Google Sheet. Choose a date range and ensure your spreadsheet stays complete and up to date.
it_IT: Sincronizza facilmente i moduli inviati in passato con il tuo foglio Google collegato. Seleziona un intervallo di date e assicurati che il tuo foglio di calcolo rimanga completo e aggiornato.

en: From Date
it_IT: Dalla data

en: To Date
it_IT: Ad oggi

en: Sync Entries
it_IT: Sincronizza voci

en: Close
it_IT: Vicina

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup)
it_IT: Chiave segreta cliente esistente (configurazione automatica)

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup).
it_IT: Chiave segreta cliente esistente (configurazione automatica).

en: Google Sheets Setup Required
it_IT: Configurazione di Google Sheets richiesta

en: your selected Method is :
it_IT: Il metodo da Lei selezionato è:

en: To start sending form entries to Google Sheets, please connect your Google account first.
it_IT: Per iniziare a inviare i dati inseriti nel modulo a Google Sheets, è necessario collegare prima il proprio account Google.

en: ✔ Click on the Sign in with Google button
it_IT: ✔ Fare clic sul pulsante Accedi con Google

en: ✔ Log in using your Google account
it_IT: Acceda utilizzando il Suo account Google.

en: ✔ Select the Google account where your Sheets are stored
it_IT: Selezionare l'account Google in cui sono archiviati i propri fogli di lavoro.

en: ✔ Grant access to: Google Drive & Google Sheets
it_IT: ✔ Concedere l'accesso a: Google Drive e Google Sheets

en: ✔ Save the authentication code if prompted
it_IT: Salvare il codice di autenticazione se richiesto.

en: Go to Integration Setup
it_IT: Accedere alla configurazione dell'integrazione.

en: Sheet Sync Feeds
it_IT: Feed di sincronizzazione fogli

en: Create, connect, manage, and monitor how your form submissions are automatically synced to Google Sheets in real time.
it_IT: Creare, collegare, gestire e monitorare la sincronizzazione automatica e in tempo reale dei moduli inviati su Google Sheets.

en: Create Sheet Sync Feeds
it_IT: Creare feed di sincronizzazione dei fogli

en: Select a form and give your feed a name to start syncing form submissions with Google Sheets in real time.
it_IT: Seleziona un modulo e assegna un nome al tuo feed per avviare la sincronizzazione in tempo reale dei dati inviati con Google Sheets.

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Status
it_IT: Stato

en: « Prev
it_IT: « Prec

en: Next »
it_IT: Successivo »

en: Delete Feed
it_IT: Elimina feed

en: Are you sure you want to delete this feed? This action cannot be undone.
it_IT: È sicuro di voler eliminare questo feed? Questa azione non può essere annullata.

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Existing
it_IT: Esistente

en: You`re using GSheetConnector for FluentForm Lite. To unlock more features consider
it_IT: Stai utilizzando GSheetConnector per FluentForm Lite. Per sbloccare ulteriori funzionalità, ti invitiamo a considerare

en: upgrading to Pro
it_IT: DIVIDB FORMS GSheetConnector Pro

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: GSheetConnector for FluentForm
it_IT: GSheetConnector per FluentForm

en: Integration
it_IT: Integrazione

en: Form Feeds
it_IT: Feed di moduli

en: Extensions
it_IT: Estensioni

en: Upgrade to GSheetConnector Pro
it_IT: DIVIDB FORMS GSheetConnector Pro

en: Unlock advanced automation, better control, and powerful syncing tools to manage your Google Sheets integration more efficiently.
it_IT: Sbloccate funzionalità avanzate di automazione, un controllo più efficace e potenti strumenti di sincronizzazione per gestire in modo più efficiente l'integrazione di Google Sheets.

en: Unlock Beta Version Control
it_IT: Controlli della versione beta

en: Test upcoming features before official release
it_IT: Si prega di testare le funzionalità in arrivo prima del rilascio ufficiale.

en: Early Access
it_IT: Accesso anticipato

en: Get updates before public release
it_IT: Ricevi aggiornamenti per le versioni pre-rilascio

en: Test new features in advance
it_IT: Nuove voci in basso (predefinito)

en: Try improvements early
it_IT: Si prega di provare i miglioramenti in anticipo.

en: Stay ahead with new changes
it_IT: Rimanete all'avanguardia con le nuove modifiche

en: Testing Purpose
it_IT: Scopo del test

en: Features may still be under testing
it_IT: Le funzionalità potrebbero essere ancora in fase di test.

en: Some options may change later
it_IT: Alcune opzioni potrebbero subire modifiche in futuro.

en: Minor issues may occur
it_IT: Potrebbero verificarsi problemi minori.

en: Used for feedback and improvements
it_IT: Utilizzato per feedback e miglioramenti

en: Safety Notice
it_IT: Avviso di sicurezza

en: Recommended for staging sites
it_IT: Consigliato per i siti di staging

en: Avoid enabling on live websites
it_IT: Si prega di evitare l'attivazione su siti web attivi.

en: Take backup before testing
it_IT: Si prega di eseguire un backup prima di procedere con il test.

en: Disable anytime if needed
it_IT: È possibile disattivare in qualsiasi momento, se necessario.

en: Update Control
it_IT: Controllo aggiornamenti

en: Receive beta notifications
it_IT: Ricevere notifiche beta

en: Updates are not installed automatically
it_IT: Gli aggiornamenti non vengono installati automaticamente.

en: You control when to update
it_IT: È possibile decidere quando effettuare l'aggiornamento.

en: Switch on/off anytime
it_IT: È possibile attivare o disattivare in qualsiasi momento.

en: Beta Program Access
it_IT: Accesso al programma beta

en: Get early access to upcoming features and improvements before they are officially released. Beta versions may include experimental updates and should be used for testing purposes only.
it_IT: Acceda in anteprima alle funzionalità e ai miglioramenti in arrivo prima che vengano rilasciati ufficialmente. Le versioni beta possono includere aggiornamenti sperimentali e devono essere utilizzate solo a scopo di test.

en: Enable Beta Updates
it_IT: Abilita aggiornamenti Beta

en: Receive notifications and access to beta releases. Updates will not be installed automatically.
it_IT: Riceverete notifiche e avrete accesso alle versioni beta. Gli aggiornamenti non verranno installati automaticamente.

en: Beta Usage Notice
it_IT: Avviso sull'utilizzo della versione beta

en: Beta versions may include unfinished or experimental features
it_IT: Le versioni beta potrebbero includere funzionalità non definitive o sperimentali.

en: Some features may change or be removed in future updates
it_IT: Alcune funzionalità potrebbero subire modifiche o essere rimosse in futuri aggiornamenti.

en: Minor bugs or performance issues may occur
it_IT: Potrebbero verificarsi bug minori o problemi di prestazione.

en: We recommend enabling beta only on test or staging sites
it_IT: Si consiglia di abilitare la versione beta solo su siti di prova o di staging.

en: Beta versions are intended for testing purposes. Do not enable on live production websites without proper backups.
it_IT: Le versioni beta sono destinate a scopi di test. Si prega di non abilitarle su siti web di produzione live senza adeguati backup.

en: Save Settings
it_IT: Salva Impostazioni

en: Please rate
it_IT: Per favore, valuta

en: on
it_IT: su

en: to help us spread the word.
it_IT: per aiutarci a diffondere la notizia.

en: Version:
it_IT: Versione:

en: Docs
it_IT: Documenti

en: Plugins
it_IT: Installa e attiva i plugin

en: Support
it_IT: Supporto

en: Plugin Preferences
it_IT: Preferenze plugin

en: Manage how plugin settings and data are handled when the plugin is uninstalled.
it_IT: Gestire la modalità di trattamento delle impostazioni e dei dati del plugin quando il plugin viene disinstallato.

en: Delete Plugin Data on Uninstall
it_IT: Impostazioni del plugin di disinstallazione salvate correttamente.

en: Removes all plugin data (options, metadata) when the plugin is deleted.
it_IT: Rimuove tutti i dati del plugin (opzioni, metadati) quando il plugin viene eliminato.

en: Uninstall Data Notice
it_IT: Avviso relativo alla disinstallazione dei dati

en: Enable this option only if you want a complete cleanup
it_IT: Attivare questa opzione solo se si desidera eseguire una pulizia completa.

en: All plugin settings and data will be permanently removed
it_IT: Tutte le impostazioni e i dati del plugin verranno eliminati in modo definitivo.

en: Incorrect settings can delete all sensitive form and user data
it_IT: Impostazioni errate potrebbero comportare la cancellazione di tutti i dati sensibili relativi ai moduli e agli utenti.

en: Permission Not Allowed
it_IT: Autorizzazione non concessa

en: Unlock Role-Based Access Control
it_IT: Sbloccare il controllo degli accessi basato sui ruoli

en: Role Permissions
it_IT: Autorizzazioni dei ruoli

en: Allow specific WordPress roles
it_IT: Consentire ruoli WordPress specifici

en: Enable/disable integration access
it_IT: Abilitare/disabilitare l'accesso all'integrazione

en: Control form feed visibility
it_IT: + Aggiungi feed al modulo

en: Restrict settings management
it_IT: Limitare la gestione delle impostazioni

en: Security Control
it_IT: Controllo di sicurezza

en: Prevent unauthorized changes
it_IT: Prevenire modifiche non autorizzate

en: Secure Google Sheet credentials
it_IT: Protezione delle credenziali di Google Sheet

en: Role-based configuration control
it_IT: Controllo della configurazione basato sui ruoli

en: Protect integration settings
it_IT: Impostazioni feed

en: Management Benefits
it_IT: Gestione dell'intestazione

en: Grant access to trusted editors
it_IT: Concedere l'accesso agli editori di fiducia

en: Hide settings from subscribers
it_IT: Nascondere le impostazioni agli iscritti

en: Team-based permission structure
it_IT: Struttura delle autorizzazioni basata sul team

en: Improved dashboard security
it_IT: Migliorata la sicurezza della dashboard

en: Audit & Monitoring
it_IT: Audit e monitoraggio

en: Track role-based changes
it_IT: Monitorare le modifiche basate sui ruoli

en: Monitor integration access
it_IT: Monitorare l'accesso all'integrazione

en: Review permission updates
it_IT: Aggiornamenti relativi alle autorizzazioni di revisione

en: Maintain admin accountability
it_IT: Mantenere la responsabilità amministrativa

en: Access Control
it_IT: Controllo accessi

en: Control which user roles are allowed to access and manage the Google Sheets integration for your forms.
it_IT: Controlla quali ruoli utente sono autorizzati ad accedere e gestire l'integrazione di Google Sheets per i tuoi moduli.

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Version Control
it_IT: Controllo di versione

en: System Status
it_IT: Stato del Sistema

en: Need more support? We’re here to help.
it_IT: Hai bisogno di ulteriore supporto? Siamo qui per aiutarti.

en: Our support team is ready to assist you with setup, troubleshooting, and advanced configuration.
it_IT: Il nostro team di assistenza è a vostra disposizione per supportarvi nella configurazione, nella risoluzione dei problemi e nella configurazione avanzata.

en: Submit Support Ticket
it_IT: Invia Ticket

en: You do not have permission to access this page.
it_IT: Non si dispone dell'autorizzazione per accedere a questa pagina.

en: System Information
it_IT: Informazione di Sistema

en: View detailed information about your plugin, server, and WordPress setup for troubleshooting and support.
it_IT: Visualizza informazioni dettagliate sul tuo plugin, sul server e sulla configurazione di WordPress per la risoluzione dei problemi e l'assistenza.

en: Copy System Info
it_IT: Copia Informazioni di Sistema

en: Error Log
it_IT: Registro degli errori

en: copied successfully
it_IT: Copiato

en: Google Sheets Integration for Fluent Forms
it_IT: Integrazione di Google Sheets per Fluent Forms

en: Choose Google API Setting
it_IT: Scegli l'impostazione API di Google

en: Manual Client/Secret Key (Use Your Google API Configuration)
it_IT: Chiave segreta/client manuale (utilizza la configurazione API di Google)

en: Service Account (Recommended)
it_IT: Account di servizio (consigliato)

en: Select how Fluent Forms should authenticate with Google Sheets.
it_IT: Selezionare la modalità di autenticazione di Fluent Forms con Google Sheets.

en: Automatic Google Sheets Integration
it_IT: Integrazione automatica con Google Sheets

en: Auto Setup
it_IT: Configurazione automatica

en: Automatically connect Fluent Forms with Google Sheets using built-in API setup. By authorizing your Google account, the plugin will handle API setup and authentication automatically, enabling seamless form data sync. Learn more in the documentation
it_IT: Collegare automaticamente Fluent Forms a Google Sheets utilizzando la configurazione API integrata. Autorizzando il proprio account Google, il plugin gestirà automaticamente la configurazione e l'autenticazione API, consentendo una sincronizzazione perfetta dei dati dei moduli. Per ulteriori informazioni, consultare la documentazione.

en: click here
it_IT: clicca qui

en: Authenticate with Your Google Account
it_IT: Effettua l'autenticazione con il tuo account Google.

en: Click on the <strong>Sign in with Google</strong> button.
it_IT: Fare clic sul pulsante Accedi con Google

en: Log in using your Google account.
it_IT: Effettua l'accesso utilizzando il tuo account Google.

en: Select the Google account where your Sheets are stored.
it_IT: Selezionare l'account Google in cui sono archiviati i propri fogli di lavoro.

en: Grant access to:
it_IT: Concedere l'accesso a:

en: Google Sheets
it_IT: Fogli Google

en: Click <strong>Allow</strong> to finish authorization.
it_IT: Si prega di fare clic su <strong>Consenti</strong> per completare l'autorizzazione.

en: Save the authentication code if prompted.
it_IT: Clicca qui per salvare il codice di autenticazione

en: This allows the plugin to securely sync your form data with Google Sheets.
it_IT: Ciò consente al plugin di sincronizzare in modo sicuro i dati del modulo con Google Sheets.

en: Google Drive and Google Sheets permissions are not granted. Please deactivate and re-authorize with full permissions.
it_IT: Le autorizzazioni per Google Drive e Google Sheets non sono state concesse. Si prega di disattivare e riattivare l'autorizzazione con permessi completi.

en: Connected Google Account
it_IT: Account Google collegato

en: Connected
it_IT: Connesso

en: Connect Your Google Account
it_IT: Collega il tuo account Google

en: Securely link your Google account to start syncing form entries automatically.
it_IT: Colleghi in modo sicuro il Suo account Google per avviare automaticamente la sincronizzazione delle voci dei moduli.

en: Sign in with Google
it_IT: Accedi con Google

en: Client Token
it_IT: Token del cliente

en: Something went wrong! It looks you have not given the permission of Google Drive and Google Sheets from your google account.Please Deactivate Auth and Re-Authenticate again with the permissions.
it_IT: Qualcosa è andato storto! Sembra che tu non abbia concesso l'autorizzazione a Google Drive e Google Fogli dal tuo account Google. Disattiva l'autenticazione e autenticati nuovamente con le autorizzazioni.

en: Save
it_IT: Salva

en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused. Learn more in the documentation
it_IT: Non conserviamo alcun dato del Suo account Google sui nostri server; tutto viene elaborato e archiviato sul Suo server. Prendiamo molto sul serio la Sua privacy e garantiamo che non venga mai utilizzata in modo improprio. Per ulteriori informazioni, consulti la documentazione.

en: click here.
it_IT: clicca qui

en: Connection Status & Next Steps
it_IT: Stato della connessione e passaggi successivi

en: Your Google account has been successfully connected. You are now ready to sync your form submissions with Google Sheets securely and automatically.
it_IT: Il Suo account Google è stato collegato con successo. Ora è pronto per sincronizzare in modo sicuro e automatico i moduli inviati con Google Sheets.

en: Create New Feed
it_IT: Crea nuovo feed

en: Select Google Spreadsheet
it_IT: Seleziona Foglio di calcolo Google

en: Add Labels in Sheet Headers Manually
it_IT: Abilita l'aggiunta manuale del nome del foglio e del nome della scheda.

en: Enable Fields to Sync
it_IT: Abilitare i campi per la sincronizzazione

en: Customize the Headers Appearance
it_IT: Personalizzare l'aspetto delle intestazioni

en: Use Sync Settings (Past Entries)
it_IT: Utilizzare le impostazioni di sincronizzazione (voci precedenti)

en: Connection Guide
it_IT: Guida alla connessione

en: Step-by-Step
it_IT: Passo dopo passo

en: Follow these steps to connect your Google account and start syncing your form data with Google Sheets.
it_IT: Si prega di seguire questi passaggi per collegare il proprio account Google e iniziare a sincronizzare i dati dei moduli con Fogli Google.

en: Step-1 Connect Your Google Account
it_IT: Passaggio 1: collegare il proprio account Google

en: Sign in with your Google account to start the automatic Google Sheets integration.
it_IT: Effettua l'accesso con il tuo account Google per avviare l'integrazione automatica con Google Sheets.

en: Step-2 Choose Google Account
it_IT: Passaggio 2: selezionare l'account Google

en: Choose the Google account where your Sheets are stored.
it_IT: Selezionare l'account Google in cui sono archiviati i propri fogli di lavoro.

en: check our detailed guideline
it_IT: Si prega di consultare le nostre linee guida dettagliate.

en: Step-3 Review Access Information
it_IT: Fase 3: Verifica delle informazioni di accesso

en: Google will show what information the plugin can access.
it_IT: Google mostrerà a quali informazioni può accedere il plugin.

en: Step-4 Grant Required Permissions
it_IT: Concedi le autorizzazioni per quanto segue:

en: Allow required permissions for Google Sheets and Drive access.
it_IT: Si prega di concedere le autorizzazioni necessarie per l'accesso a Fogli Google e Drive.

en: Step-5 Save Authentication Code
it_IT: Passaggio 5: Salvare il codice di autenticazione

en: Save the authentication code to complete the Google account connection.
it_IT: Si prega di salvare il codice di autenticazione per completare la connessione all'account Google.

en: Step-6 Integration Completed
it_IT: Passaggio 6: integrazione completata

en: Your Google account is now successfully connected.
it_IT: Il Suo account Google è ora collegato correttamente.

en: Manual Google Sheets Integration
it_IT: Integrazione manuale di Google Sheets

en: Connect Fluent Forms to Google Sheets using your own Google Cloud project.
                            Ideal for advanced users who need full API control, custom OAuth setup,
                            and independent credential management.
it_IT: Collega Fluent Forms a Google Sheets utilizzando il tuo progetto Google Cloud. Ideale per utenti esperti che necessitano di un controllo API completo, configurazione OAuth personalizzata e gestione indipendente delle credenziali.

en: Custom API Credentials
it_IT: Credenziali API personalizzate

en: Connect using your own Google Cloud Client ID and Client Secret for full authentication control.
it_IT: Effettuare la connessione utilizzando il proprio ID cliente Google Cloud e il proprio segreto cliente per un controllo completo dell'autenticazione.

en: Secure Authentication
it_IT: Autenticazione sicura

en: Authenticate directly with Google using a secure Authentication flow without third-party dependency.
it_IT: Effettuare l'autenticazione direttamente con Google utilizzando un flusso di autenticazione sicuro senza dipendenza da terze parti.

en: Advanced Configuration
it_IT: Configurazione avanzata

en: Set custom Redirect URIs, manage scopes, and configure API settings based on your project needs.
it_IT: Impostare URI di reindirizzamento personalizzati, gestire gli ambiti e configurare le impostazioni API in base alle esigenze del proprio progetto.

en: Priority Technical Support
it_IT: Assistenza tecnica prioritaria

en: Get fast assistance from our expert team for setup, troubleshooting, and optimization.
it_IT: Ricevete assistenza rapida dal nostro team di esperti per la configurazione, la risoluzione dei problemi e l'ottimizzazione.

en: Service Account Google Sheets Integration
it_IT: Integrazione dell'account di servizio con Google Sheets

en: Securely connect Fluent Forms to Google Sheets using a Google Cloud Service Account JSON key. Ideal for automated server-to-server syncing without requiring manual Google login.
it_IT: Collegare in modo sicuro Fluent Forms a Google Sheets utilizzando una chiave JSON dell'account Google Cloud Service. Ideale per la sincronizzazione automatizzata da server a server senza richiedere l'accesso manuale a Google.

en: Secure JSON Authentication
it_IT: Autenticazione JSON sicura

en: Authenticate using a secure Google Cloud JSON key file for direct and encrypted communication with Google Sheets.
it_IT: Effettuare l'autenticazione utilizzando un file chiave JSON sicuro di Google Cloud per una comunicazione diretta e crittografata con Google Sheets.

en: No Authentication Login Required
it_IT: Non è richiesto alcun login di autenticazione

en: Enable automatic background syncing without requiring Google account sign-in during setup.
it_IT: Attivare la sincronizzazione automatica in background senza richiedere l'accesso all'account Google durante la configurazione.

en: Direct Spreadsheet Access
it_IT: Scarica il foglio di calcolo

en: Share your Google Sheet with the service account email to enable automatic data transfer.
it_IT: Condivida il suo foglio Google con l'indirizzo e-mail dell'account di servizio per abilitare il trasferimento automatico dei dati.

en: Production-Ready & Reliable
it_IT: Pronto per la produzione e affidabile

en: Built for stable, uninterrupted syncing in professional and high-traffic environments.
it_IT: Progettato per garantire una sincronizzazione stabile e ininterrotta in ambienti professionali e ad alto traffico.

en: Deactivate Integration
it_IT: Disattiva integrazione

en: Are you sure you want to deactivate Google Sheets integration?
                This will stop syncing your form entries.
it_IT: È sicuro di voler disattivare l'integrazione con Google Sheets? Ciò interromperà la sincronizzazione delle voci del modulo.

note: Description of the plugin/theme
en: Send your Fluent Forms data to your Google Sheets.
it_IT: Si prega di inviare i dati di Fluent Forms ai fogli di lavoro Google.
