GSheetConnector for FluentForm - en to ja translation catalogue (436 entries)

en: Google Sheet Connector Add-on requires fluent form plugin to be installed and activated.
ja: Google スプレッドシート コネクター アドオンをご利用いただくには、Fluent Forms プラグインのインストールと有効化が必要となります。

en: Settings
ja: 設定

en: Google Sheet
ja: Googleスプレッドシート

en: GSheetConnector Status
ja: GSheetConnector の状態

en: Plugin Name
ja: プラグイン名

en: Plugin Version
ja: プラグインバージョン

en: Plugin Subscription Plan
ja: プラグインの定期購読プラン

en: Connected Email Account
ja: 接続されたメールアカウント

en: Authentication method for connecting to Google Sheets
ja: Google スプレッドシートへの接続認証方法

en: Google Drive Permission
ja: Google ドライブの権限

en: Google Sheet Permission
ja: 許可されていません

en: Version
ja: バージョン

en: Site Language
ja: サイトの言語

en: Debug Mode
ja: デバッグモード

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled
ja: 障害のある

en: Home URL
ja: ホーム URL

en: Site URL
ja: サイト URL

en: Permalink structure
ja: パーマリンク構造

en: Is this site using HTTPS?
ja: こちらのサイトはHTTPSを使用しておりますでしょうか？

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Is this a multisite?
ja: これはマルチサイトですか？

en: Can anyone register on this site?
ja: どなたでもこのサイトに登録できますか？

en: Is this site discouraging search engines?
ja: このサイトは検索エンジンを妨げていますか？

en: Default comment status
ja: デフォルトのコメントステータス

en: Unknown
ja: 不明

en: Localhost
ja: ローカル ホスト

en: Production
ja: 生産

en: Environment type
ja: 環境タイプ

en: User Count
ja: ユーザー数

en: Communication with WordPress.org
ja: WordPress.orgとの連携

en: Active Theme
ja: 現在のテーマ

en: Name
ja: 名前

en: Author
ja: 投稿者

en: Author website
ja: 著者ウェブサイト

en: Theme directory location
ja: テーマディレクトリの場所

en: Active Plugins
ja: 有効プラグイン

en: Server
ja: サーバー

en: The options shown below relate to your server setup. If changes are required, you may need your web host’s assistance.
ja: 下記のオプションはサーバーの設定に関するものです。変更が必要な場合は、ウェブホストのサポートが必要となる場合がございます。

en: Server Architecture
ja: サーバーアーキテクチャ

en: Web Server
ja: Web サーバー

en: PHP Version
ja: PHPのバージョン

en: PHP Max Input Variables
ja: PHPの最大入力変数数

en: PHP Time Limit
ja: PHPの時間制限

en: seconds
ja: 秒

en: PHP Memory Limit
ja: PHPのメモリ制限

en: Max Input Time
ja: 最大入力時間

en: Upload Max Filesize
ja: アップロード可能な最大ファイルサイズ

en: PHP Post Max Size
ja: PHPのPostの最大サイズ

en: Not Installed
ja: インストールされていません

en: cURL Version
ja: cURL バージョン

en: Is SUHOSIN Installed?
ja: SUHOSINはインストールされていますか？

en: Is the Imagick Library Available?
ja: Imagickライブラリは利用可能でしょうか？

en: Are Pretty Permalinks Supported?
ja: 美しいパーマリンクはサポートされていますか？

en: .htaccess Rules
ja: .htaccess ルール

en: Writable
ja: 書き込み可能

en: Not Writable
ja: 書き込み不可

en: Current Time
ja: 現在時刻

en: Current UTC Time
ja: 現在のUTC時間

en: Current Server Time
ja: 現在のサーバー時間

en: Database
ja: データベース

en: Extension
ja: 拡張

en: Server Version
ja: サーバーバージョン

en: Client Version
ja: クライアント版

en: Database Username
ja: データベースのユーザー名

en: Database Host
ja: データベースのホスト

en: Database Name
ja: データベース名

en: Table Prefix
ja: テーブル接頭辞

en: Database Charset
ja: データベースの文字セット

en: Database Collation
ja: データベースの照合順序

en: Max Allowed Packet Size
ja: 最大許容パケットサイズ

en: Max Connections Number
ja: 最大接続数

en: WordPress Constants
ja: WordPress 定数

en: Filesystem Permission
ja: ファイルシステムの権限

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
ja: WordPressが必要なディレクトリへの書き込みが可能かどうかを示します。

en: The main WordPress directory
ja: メインのWordPressディレクトリ

en: The wp-content directory
ja: (wp-content) ディレクトリ

en: The uploads directory
ja: (アップロード) ディレクトリ

en: The plugins directory
ja: (プラグイン) ディレクトリ

en: The themes directory
ja: (テーマ) ディレクトリ

en: There's something wrong with your code...
ja: コードに何か間違いがあります。

en: Allowed Roles
ja: 許可された権限

en: Administrator
ja: 管理者

en: Debug Log
ja: デバッグログ

en: Clear Logs
ja: ログのクリア

en: Download CSV
ja: CSVをダウンロード

en: Copy Logs
ja: コピーログ

en: Date
ja: 日付

en: Error ID
ja: エラーID

en: Code
ja: コード

en: Message
ja: メッセージ

en: Details
ja: 詳細

en: No logs found
ja: ログが見つかりません

en: Permission denied.
ja: アクセス拒否されました。

en: About GSheetConnector
ja: GSheetConnectorについて

en: Built by Experts. Trusted by Thousands.
ja: 専門家によって構築されました。数千の方々に信頼されております。

en: Led by experienced developers and powered by a passionate team, GSheetConnector helps WordPress users automate their workflows with confidence.
ja: 経験豊富な開発者陣が率い、情熱的なチームによって支えられたGSheetConnectorは、WordPressユーザーの皆様が安心してワークフローを自動化できるよう支援いたします。

en: We focus on building tools that are fast, secure, and easy to use - so you can spend less time managing data.
ja: 当社は、高速で安全、かつ使いやすいツールの開発に注力しております。これにより、お客様がデータ管理に費やす時間を削減できるよう支援いたします。

en: Meet Our Core Team
ja: 当社のコアチームをご紹介いたします

en: Our Mission
ja: ミッション

en: Our mission is to make form automation simple, secure, and reliable for every WordPress user - from beginners to enterprise teams.
ja: 私たちの使命は、WordPressをご利用のすべての方——初心者から企業チームまで——にとって、フォーム自動化をシンプルで安全、かつ信頼性の高いものにすることを目指しております。

en: Fast & Reliable Data Sync
ja: 高速で信頼性の高いデータ同期

en: 100% Secure Authentication
ja: 100% 安全な認証

en: Real-Time Google Sheets Updates
ja: Google スプレッドシートのリアルタイム更新

en: Easy Setup & Configuration
ja: 簡単なセットアップと設定

en: Dedicated Support Team
ja: 専任サポートチーム

en: Forms Successfully Synced
ja: フォームの同期が正常に完了しました

en: Trusted by Active Users
ja: アクティブユーザーの皆様にご信頼いただいております

en: Reliable Uptime
ja: 信頼性の高い稼働時間

en: Dedicated Support
ja: 専用のサポート

en: Add-ons & Extensions
ja: + フォームにフィードを追加

en: Extend your Google Sheets integration with powerful add-ons. Install, manage, and activate extensions to unlock advanced features.
ja: Google スプレッドシートの機能を、強力なアドオンで拡張しましょう。拡張機能をインストール、管理、有効化して、高度な機能をご利用いただけます。

en: Google Sheet Connector For CF7
ja: Google スプレッドシート コネクター for CF7

en: Easily connect Contact Form 7 to Google Sheets and automatically sync form submissions in real-time. Every entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, inquiries, and customer data efficiently without manual export.
ja: Contact Form 7をGoogleスプレッドシートに簡単に連携し、フォーム送信内容をリアルタイムで自動同期いたします。すべての入力内容が選択されたスプレッドシートに即時追加されるため、手動でのエクスポート作業なしに、見込み顧客、お問い合わせ、顧客データを効率的に管理いただけます。

en: Install
ja: インストール

en: Google Sheet Connector For WPForms
ja: WPForms用Googleスプレッドシートコネクター

en: Integrate WPForms with Google Sheets and send form entries directly to your spreadsheet automatically. Track leads, manage customer data, and streamline reporting with seamless Google Sheets integration and real-time sync.
ja: WPFormsをGoogleスプレッドシートと連携させ、フォームの入力内容を自動的にスプレッドシートへ直接送信いたします。シームレスなGoogleスプレッドシート連携とリアルタイム同期により、見込み客の追跡、顧客データの管理、レポート作成の効率化を実現します。

en: Google Sheet Connector For Gravity Forms
ja: Gravity Forms用Googleスプレッドシートコネクター

en: Connect Gravity Forms to Google Sheets and automatically push form submissions to your spreadsheet. Simplify data management, improve workflow automation, and keep all entries organized in one secure location.
ja: Gravity FormsをGoogleスプレッドシートに連携し、フォーム送信内容を自動的にスプレッドシートに反映させます。データ管理を簡素化し、ワークフローの自動化を促進し、すべての入力内容を安全な一箇所で整理して保管いたします。

en: Google Sheet Connector For Ninja Forms
ja: Ninja Forms用Googleスプレッドシートコネクター

en: Automatically sync Ninja Forms submissions to Google Sheets with one-click integration. Capture leads, monitor responses, and manage data efficiently with instant spreadsheet updates and easy reporting.
ja: ワンクリックでNinja Formsの送信データをGoogleスプレッドシートに自動同期いたします。リードの収集、回答の追跡、データの管理を効率的に行えます。スプレッドシートの即時更新と簡単なレポート作成により、スムーズな運用を実現します。

en: Google Sheet Connector For Forminator Forms
ja: Forminatorフォーム用Googleスプレッドシートコネクター

en: Integrate Forminator Forms with Google Sheets to automatically store form entries in your spreadsheet. Eliminate manual data entry and ensure accurate, real-time syncing for better data tracking and analysis.
ja: フォルミネーターフォームをGoogleスプレッドシートと連携させ、フォームの入力内容を自動的にスプレッドシートに保存いたします。手動でのデータ入力作業を不要にし、正確かつリアルタイムな同期を保証することで、より優れたデータ追跡と分析を実現いたします。

en: Free
ja: 無料

en: Google Sheet Connector For Formidable Forms
ja: Google スプレッドシート コネクター（Formidable Forms 用）

en: Automatically sync Formidable Forms entries to Google Sheets. Manage leads, track submissions, and simplify data reporting with real-time integration.
ja: Formidable FormsのエントリーをGoogle Sheetsに自動的に同期いたします。リアルタイム連携により、見込み顧客の管理、送信状況の追跡、データ報告の簡素化を実現します。

en: Google Sheet Connector For Fluent Forms
ja: Google スプレッドシート コネクター for Fluent Forms

en: Automatically sync Fluent Forms submissions to Google Sheets in real-time. Every form entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, customer inquiries, and business data without manual export. Streamline your workflow, improve reporting accuracy, and keep all submissions organized with seamless Google Sheets integration.
ja: Fluent Formsの送信内容をGoogleスプレッドシートにリアルタイムで自動同期いたします。すべてのフォーム入力内容が即座に選択されたスプレッドシートに追加されるため、手動でのエクスポート作業なしに、見込み顧客の管理、お客様のお問い合わせ対応、ビジネスデータの管理が可能となります。シームレスなGoogleスプレッドシート連携により、ワークフローの効率化、レポート精度の向上、すべての送信内容の整理整頓を実現いたします。

en: Google Sheet Connector For Elementor Forms
ja: Elementor Forms Google Sheet Connector

en: Sync Elementor Forms with Google Sheets instantly. Automatically add new form submissions to your spreadsheet, manage leads efficiently, and simplify reporting with real-time data synchronization.
ja: ElementorフォームをGoogleスプレッドシートと瞬時に同期いたします。新しいフォーム送信内容を自動的にスプレッドシートに追加し、見込み顧客を効率的に管理し、リアルタイムのデータ同期によりレポート作成を簡素化いたします。

en: Google Sheet Connector For Avada Forms
ja: Google スプレッドシート コネクター for Avada Forms

en: Connect Avada Forms to Google Sheets and automatically transfer form entries to your spreadsheet. Streamline lead management, automate data collection, and improve business reporting with seamless integration.
ja: Avada FormsをGoogleスプレッドシートに連携し、フォームの入力内容を自動的にスプレッドシートに転送いたします。シームレスな統合により、リード管理の効率化、データ収集の自動化、ビジネスレポートの改善を実現します。

en: Available PRO Version
ja: 利用可能なPROバージョン

en: Google Sheet Connector For Divi Forms
ja: Diviフォーム用Googleスプレッドシートコネクター

en: Integrate Divi Forms with Google Sheets and automatically sync submissions in real-time. Store customer data securely, track inquiries efficiently, and eliminate manual spreadsheet updates.
ja: Divi FormsをGoogleスプレッドシートと連携させ、送信内容をリアルタイムで自動的に同期いたします。お客様データを安全に保管し、お問い合わせを効率的に追跡し、手動でのスプレッドシート更新作業を不要にいたします。

en: Automatically send WordPress core data (like comments or custom submissions) to Google Sheets. Simplify website data tracking, automate record keeping, and centralize important information in one organized spreadsheet.
ja: WordPressのコアデータ（コメントやカスタム投稿など）を自動的にGoogleスプレッドシートへ送信します。ウェブサイトのデータ追跡を簡素化し、記録管理を自動化、重要な情報を整理された1つのスプレッドシートに集約します。

en: Google Sheet Connector For WooCommerce
ja: Google スプレッドシート コネクター for WooCommerce

en: Sync WooCommerce orders with Google Sheets automatically. Store order details, customer information, and transaction data in real-time for easy reporting, accounting, and business analysis.
ja: WooCommerceの注文をGoogleスプレッドシートと自動的に同期いたします。注文内容、お客様情報、取引データをリアルタイムで保存し、レポート作成、会計処理、ビジネス分析を容易にいたします。

en: Google Sheet Connector For Easy Digital Downloads
ja: Google スプレッドシート コネクター（Easy Digital Downloads 用）

en: Automatically send Easy Digital Downloads (EDD) order details to Google Sheets. Track digital product sales, monitor transactions, and manage customer data effortlessly with real-time spreadsheet integration.
ja: Easy Digital Downloads（EDD）の注文詳細を自動的にGoogleスプレッドシートへ送信いたします。デジタル商品の販売状況の追跡、取引の監視、顧客データの管理を、リアルタイムのスプレッドシート連携により、手間なく行えます。

en: Installed & Active Plugins
ja: インストール済みかつ有効なプラグイン

en: View and manage all currently installed and active connectors on your site. You can activate, deactivate, or upgrade plugins from here.
ja: サイトに現在インストールされ、有効化されているすべてのコネクタを表示および管理できます。ここからプラグインの有効化、無効化、またはアップグレードが可能です。

en: Pro
ja: プロ版

en: Explore Pro Features
ja: プロ機能をご確認ください

en: Activate
ja: 有効化

en: Deactivate
ja: 無効化する

en: Recommended Plugins
ja: おすすめプラグイン

en: Discover recommended plugins that enhance your workflow and help you get more value from your Google Sheets integration.
ja: Google スプレッドシートの連携からより多くの価値を得られるよう、ワークフローを強化するおすすめのプラグインをご紹介します。

en: Activated
ja: 有効化済み

en: Explore More Plugins
ja: その他のプラグインをご覧ください

en: Discover the right connector for your workflow and automate data syncing.
ja: ワークフローに最適なコネクターを見つけ、データ同期を自動化しましょう。

en: All
ja: すべて

en: Forms
ja: フォーム

en: Page Builders
ja: ページビルダー

en: eCommerce
ja: eコマース

en: View Docs
ja: ドキュメントを表示

en: Deactivate plugin
ja: プラグインを無効化します

en:  Are you sure you want to deactivate this plugin?
ja: この Google スプレッドシートを削除してもよろしいですか?

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Invalid security token
ja: 不正なセキュリティトークン

en: You do not have permission to install plugin
ja: プラグインをインストールする権限がありません

en: Missing required parameters
ja: 必須のパラメータが不足しております

en: Invalid plugin data
ja: 無効なプラグインデータ

en: Upgrade failed:
ja: アップグレードに失敗しました。

en: Plugin upgraded successfully
ja: プラグインのアップグレードが正常に完了しました

en: Plugin already installed and up to date
ja: プラグインは既にインストール済みで、最新版に更新されています。

en: Installation failed:
ja: インストールに失敗しました：

en: Plugin installed successfully
ja: プラグインのインストールに成功しました

en: You do not have permission to activate plugin
ja: プラグインを有効化する権限がありません

en: Plugin slug is missing
ja: プラグインのスラッグが欠落しております

en: Plugin is already activated
ja: プラグインは既に有効化されています

en: Plugin activated successfully
ja: プラグインを有効化しました

en: Feed Details
ja: フィードの詳細

en: Displays the form and feed information used for Google Sheets synchronization.
ja: Google スプレッドシートとの同期に使用されるフォームおよびフィード情報を表示します。

en: Form ID
ja: フォームID

en: Feed Name
ja: あなたのフィード名

en: Form Name
ja: フォーム名

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Manually Google Sheets Configuration
ja: Google ドライブと Google スプレッドシート

en: Connect your Google Sheet by entering the required sheet information.
ja: 必要なシート情報を入力して、Google スプレッドシートを接続してください。

en: Sheet Name
ja: シート名

en: Enter the exact name of your Google Spreadsheet (as shown in Google Sheets).
ja: Google スプレッドシートの正確な名称（Google スプレッドシートに表示されている名称）をご入力ください。

en: Sheet ID
ja: シートID

en: Paste the Spreadsheet ID from your Google Sheet URL. (Example:
ja: Google スプレッドシートの URL からスプレッドシート ID を貼り付けてください。（例：

en: Tab Name
ja: タブネーム

en: Enter the exact sheet tab name (e.g., Sheet1) from the bottom of your Google Spreadsheet.
ja: Google スプレッドシートの下部にあるシートタブの正確な名前（例：シート1）を入力してください。

en: Tab ID
ja: タブID

en: Get the Tab ID from your sheet URL after gid=.
ja: シートのURLから、gid=の後に続くタブIDを取得してください。

en: Unlock Advanced Features with Form Feeds
ja: このフォームのフィードが見つかりません。

en: FREE users get special upgrade pricing
ja: 無料ユーザー様には特別アップグレード価格が適用されます

en: Automatically Google Sheet Configuration
ja: Google スプレッドシートの設定を自動化します

en: Auto fetch Google Sheets list
ja: コネクテッドシートのフィードリスト

en: Auto detect sheet tabs
ja: 指定されたシート名のタブが見つかりません。

en: One-click configuration
ja: ここをクリック。

en: Real-time entry sync
ja: リアルタイムでの入力同期

en: Select Fields to Sync
ja: 同期するフィールドを選択してください

en: Drag & drop field reordering
ja: 手動フィールド選択を有効にする

en: Rename column headers
ja: フィード名の変更

en: Select specific fields to sync
ja: 特定のフィールドを選択して同期してください

en: Header Settings & Sheet Sorting
ja: ヘッダー設定とシートの並べ替え

en: Freeze header row
ja: ヘッダー行を固定する

en: Custom font styling
ja: カスタムフォントのスタイル設定

en: Header & row color control
ja: ヘッダーと行の色設定

en: Sort by any column
ja: 任意の列で並べ替え

en: Spreadsheet Download & Google Sheets Sync
ja: スプレッドシートのダウンロードとGoogleスプレッドシートとの同期

en: Download spreadsheet as file
ja: スプレッドシートをファイルとしてダウンロードしてください

en: Bulk sync past entries
ja: 過去のエントリを一括同期します

en: Date range sync
ja: 日付範囲の同期

en: Real-time entry updates
ja: リアルタイムでのエントリー更新

en: Upgrade to Unlock
ja: アップグレードしてロック解除

en: Automatically configure your Google Sheet and start syncing form submissions in real time.
ja: Google スプレッドシートを自動的に設定し、フォームの送信内容をリアルタイムで同期し始めます。

en: Select
ja: 選択

en: Create New
ja: 新規作成

en: Sheet Tab Name
ja: シートタブ名

en: Enable the fields you want to send to Google Sheets and rename columns if needed.
ja: Google スプレッドシートに送信したいフィールドを有効にし、必要に応じて列の名前を変更してください。

en: Field List
ja: フィールドリスト

en: Submission Info
ja: 投稿情報

en: Header Settings
ja: ヘッダー設定

en: Customize the appearance and behavior of your sheet headers and rows for better readability and organization.
ja: シートのヘッダーと行の外観や動作をカスタマイズし、読みやすさと整理性を向上させましょう。

en: Freeze Header
ja: ヘッダーをフリーズ

en: Sheet Sorting
ja: シート仕分け

en: Sort Column
ja: ソート列

en: Sort Order
ja: シートを昇順または降順で並べ替えます。

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: シートを昇順または降順で並べ替えます。

en: Header Appearance
ja: ヘッダーの表示

en: Font Style
ja: フォントスタイル

en: Normal
ja: ノーマル

en: Italic
ja: イタリック

en: Bold
ja: 太字

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Font Color
ja: 文字色

en: Header Background
ja: ヘッダー背景

en: Row Appearance
ja: 行の表示

en: Odd Row Color
ja: 奇数行の色

en: Even Row Color
ja: 偶数行の色

en: Spreadsheet Download
ja: スプレッドシートをダウンロード

en: Google Sheets Data Sync
ja: Google スプレッドシート データ同期

en: Easily sync past form submissions to your connected Google Sheet. Choose a date range and ensure your spreadsheet stays complete and up to date.
ja: 過去のフォーム送信内容を、接続済みのGoogleスプレッドシートに簡単に同期できます。日付範囲を選択し、スプレッドシートが常に完全かつ最新の状態に保たれるようご確認ください。

en: From Date
ja: 開始日

en: To Date
ja: 終了日

en: Sync Entries
ja: エントリを同期

en: Close
ja: 閉じる

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup)
ja: 既存のクライアント／シークレットキー（自動設定）

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup).
ja: 既存のクライアント／シークレットキー（自動設定）。

en: Google Sheets Setup Required
ja: Google スプレッドシートの設定が必要です

en: your selected Method is :
ja: お客様が選択された方法は：

en: To start sending form entries to Google Sheets, please connect your Google account first.
ja: Google スプレッドシートへフォームの送信を開始するには、まずGoogleアカウントの接続をお願いいたします。

en: ✔ Click on the Sign in with Google button
ja: ✔ Googleアカウントでログインボタンをクリックしてください

en: ✔ Log in using your Google account
ja: ✔ Googleアカウントでログインしてください

en: ✔ Select the Google account where your Sheets are stored
ja: ✔ Google スプレッドシートが保存されている Google アカウントを選択してください

en: ✔ Grant access to: Google Drive & Google Sheets
ja: ✔ アクセスを許可する：Google ドライブおよび Google スプレッドシート

en: ✔ Save the authentication code if prompted
ja: ✔ 認証コードの保存を求められた場合は、保存してください

en: Go to Integration Setup
ja: 統合設定へお進みください

en: Sheet Sync Feeds
ja: シート同期フィード

en: Create, connect, manage, and monitor how your form submissions are automatically synced to Google Sheets in real time.
ja: フォームの送信内容をリアルタイムで自動的にGoogleスプレッドシートに同期させる方法を作成、接続、管理、監視いたします。

en: Create Sheet Sync Feeds
ja: シート同期フィードを作成する

en: Select a form and give your feed a name to start syncing form submissions with Google Sheets in real time.
ja: フォームを選択し、フィードに名前を付けてください。これにより、フォームの送信内容をGoogleスプレッドシートとリアルタイムで同期し始めます。

en: Actions
ja: アクション

en: Status
ja: ライセンスステータスを確認する

en: « Prev
ja: « 前

en: Next »
ja: 次へ »

en: Delete Feed
ja: フィードの削除

en: Are you sure you want to delete this feed? This action cannot be undone.
ja: このフィードを削除してもよろしいでしょうか？この操作は元に戻せません。

en: Delete
ja: 削除

en: Existing
ja: 既存

en: You`re using GSheetConnector for FluentForm Lite. To unlock more features consider
ja: FluentForm Lite用のGSheetConnectorをご利用いただいております。より多くの機能をご利用いただくには、アップグレードをご検討ください。

en: upgrading to Pro
ja: プロ版へのアップグレード

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: GSheetConnector for FluentForm
ja: FluentForm用GSheetコネクタ

en: Integration
ja: 統合

en: Form Feeds
ja: フォームフィード

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Upgrade to GSheetConnector Pro
ja: GSheetConnector Proへのアップグレード

en: Unlock advanced automation, better control, and powerful syncing tools to manage your Google Sheets integration more efficiently.
ja: 高度な自動化機能、より優れた制御、そして強力な同期ツールを活用し、Google スプレッドシートとの連携をより効率的に管理しましょう。

en: Unlock Beta Version Control
ja: ベータ版バージョン管理のロックを解除する

en: Test upcoming features before official release
ja: 正式リリース前に、今後の新機能をテストしてください

en: Early Access
ja: 早期アクセス

en: Get updates before public release
ja: プレリリース版のアップデートを入手する

en: Test new features in advance
ja: 新しいエントリを下部に表示（デフォルト）

en: Try improvements early
ja: 改善策を早期に試してみてください

en: Stay ahead with new changes
ja: 新しいエントリは上部に表示されます（ヘッダーの下）

en: Testing Purpose
ja: 試験目的

en: Features may still be under testing
ja: 機能はまだテスト中である可能性があります

en: Some options may change later
ja: 一部のオプションは後ほど変更される可能性があります

en: Minor issues may occur
ja: 軽微な問題が発生する可能性があります

en: Used for feedback and improvements
ja: フィードバックや改善のために使用されます

en: Safety Notice
ja: 安全に関するお知らせ

en: Recommended for staging sites
ja: ステージングサイトに推奨されます

en: Avoid enabling on live websites
ja: 本番環境での有効化はお控えください

en: Take backup before testing
ja: テストの前にバックアップを取ってください

en: Disable anytime if needed
ja: 必要に応じていつでも無効にできます

en: Update Control
ja: 更新管理

en: Receive beta notifications
ja: ベータ版の通知を受け取る

en: Updates are not installed automatically
ja: 更新は自動的にはインストールされません。

en: You control when to update
ja: クリックするとライセンスのステータスを更新または確認できます。

en: Switch on/off anytime
ja: 消す

en: Beta Program Access
ja: ベータプログラムへのアクセス

en: Get early access to upcoming features and improvements before they are officially released. Beta versions may include experimental updates and should be used for testing purposes only.
ja: 新機能や改善点が正式リリースされる前に、いち早くご利用いただけます。ベータ版には実験的な更新が含まれる可能性があり、テスト目的でのみご利用ください。

en: Enable Beta Updates
ja: ベータ版の更新プログラムを有効にする

en: Receive notifications and access to beta releases. Updates will not be installed automatically.
ja: 通知の受信とベータ版へのアクセスが可能です。更新は自動的にはインストールされません。

en: Beta Usage Notice
ja: ベータ版ご利用に関するご案内

en: Beta versions may include unfinished or experimental features
ja: ベータ版には未完成または実験的な機能が含まれる場合がございます。

en: Some features may change or be removed in future updates
ja: 今後のアップデートにおいて、一部の機能が変更または削除される可能性がございます。

en: Minor bugs or performance issues may occur
ja: 軽微な不具合やパフォーマンスの問題が発生する可能性がございます。

en: We recommend enabling beta only on test or staging sites
ja: ベータ版はテストサイトまたはステージングサイトでのみ有効化されることをお勧めいたします。

en: Beta versions are intended for testing purposes. Do not enable on live production websites without proper backups.
ja: ベータ版はテスト目的で提供されております。適切なバックアップを取らずに、本番環境のウェブサイトで有効化しないでください。

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Please rate
ja: それをwordpress.orgで評価してください！

en: on
ja: オン

en: WordPress.org
ja: Wordpress.org

en: to help us spread the word.
ja: 私たちの情報を広めるために。

en: Version:
ja: バージョン:

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Support
ja: サポート

en: Plugin Preferences
ja: プラグインの設定

en: Manage how plugin settings and data are handled when the plugin is uninstalled.
ja: プラグインをアンインストールする際のプラグイン設定およびデータの処理方法を管理します。

en: Delete Plugin Data on Uninstall
ja: アンインストール時にプラグインデータを削除します

en: Removes all plugin data (options, metadata) when the plugin is deleted.
ja: プラグインを削除した際に、すべてのプラグインデータ（オプション、メタデータ）を削除します。

en: Uninstall Data Notice
ja: アンインストールに関するデータのお知らせ

en: Enable this option only if you want a complete cleanup
ja: 完全なクリーンアップをご希望の場合にのみ、このオプションを有効にしてください。

en: All plugin settings and data will be permanently removed
ja: すべてのプラグインの設定とデータは完全に削除されます

en: Incorrect settings can delete all sensitive form and user data
ja: 誤った設定により、すべての機密フォームデータおよびユーザーデータが削除される可能性があります。

en: Permission Not Allowed
ja: 許可されていません

en: Unlock Role-Based Access Control
ja: ロールベースのアクセス制御を有効にする

en: Role Permissions
ja: ルール権限

en: Allow specific WordPress roles
ja: 特定のWordPressの役割を許可する

en: Enable/disable integration access
ja: 有効にする

en: Control form feed visibility
ja: フォームフィードの表示を制御する

en: Restrict settings management
ja: 設定管理の制限

en: Security Control
ja: セキュリティ管理

en: Prevent unauthorized changes
ja: 不正な変更を防止します

en: Secure Google Sheet credentials
ja: Google スプレッドシートの認証情報を安全に管理します

en: Role-based configuration control
ja: 役割ベースの構成管理

en: Protect integration settings
ja: 統合設定を保護します

en: Management Benefits
ja: ヘッダー管理

en: Grant access to trusted editors
ja: 次の権限を付与します。

en: Hide settings from subscribers
ja: フィード設定

en: Team-based permission structure
ja: GSheetConnectorチームが♥を込めて作成しました

en: Improved dashboard security
ja: ダッシュボードのセキュリティ強化

en: Audit & Monitoring
ja: 監査と監視

en: Track role-based changes
ja: 役割ベースの変更を追跡する

en: Monitor integration access
ja: モニター統合へのアクセス

en: Review permission updates
ja: 許可の更新内容をご確認ください

en: Maintain admin accountability
ja: 管理者の説明責任を維持する

en: Access Control
ja: アクセス管理

en: Control which user roles are allowed to access and manage the Google Sheets integration for your forms.
ja: フォームのGoogleスプレッドシート連携機能へのアクセスおよび管理を許可するユーザーロールを制御します。

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Version Control
ja: バージョン管理システム

en: System Status
ja: システム状態

en: Need more support? We’re here to help.
ja: さらにサポートが必要ですか？お力になります。

en: Our support team is ready to assist you with setup, troubleshooting, and advanced configuration.
ja: 弊社のサポートチームは、セットアップ、トラブルシューティング、および高度な設定について、お客様のご支援を承っております。

en: Submit Support Ticket
ja: サポートチケットを送信してください

en: You do not have permission to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません.

en: System Information
ja: システム情報

en: View detailed information about your plugin, server, and WordPress setup for troubleshooting and support.
ja: トラブルシューティングやサポートのために、プラグイン、サーバー、WordPressの設定に関する詳細情報をご確認ください。

en: Copy System Info
ja: システム情報のコピー

en: Error Log
ja: エラーログ

en: copied successfully
ja: Elementor データ設定が正常に保存されました。

en: Google Sheets Integration for Fluent Forms
ja: Fluent Forms 向け Google スプレッドシート連携

en: Choose Google API Setting
ja: Google API設定を選択

en: Manual Client/Secret Key (Use Your Google API Configuration)
ja: 手動クライアント/シークレット キー（Google API 設定を使用）

en: Service Account (Recommended)
ja: サービス アカウント (推奨)

en: Select how Fluent Forms should authenticate with Google Sheets.
ja: Fluent FormsがGoogleスプレッドシートとどのように認証を行うかを選択してください。

en: Automatic Google Sheets Integration
ja: Google スプレッドシートとの自動連携

en: Auto Setup
ja: 自動セットアップ

en: Automatically connect Fluent Forms with Google Sheets using built-in API setup. By authorizing your Google account, the plugin will handle API setup and authentication automatically, enabling seamless form data sync. Learn more in the documentation
ja: 組み込みのAPI設定により、Fluent FormsとGoogleスプレッドシートを自動的に連携させます。Googleアカウントを認証いただくことで、プラグインがAPIの設定と認証を自動的に処理し、フォームデータのシームレスな同期を実現します。詳細はドキュメントでご確認ください。

en: click here
ja: ここをクリック

en: Authenticate with Your Google Account
ja: Googleアカウントで認証してください

en: Click on the <strong>Sign in with Google</strong> button.
ja: <strong>Googleでログイン</strong>ボタンをクリックしてください。

en: Log in using your Google account.
ja: Googleアカウントでログインしてください。

en: Select the Google account where your Sheets are stored.
ja: Google スプレッドシートが保存されている Google アカウントをお選びください。

en: Grant access to:
ja: アクセスを許可します：

en: Google Drive
ja: Googleドライブ

en: Click <strong>Allow</strong> to finish authorization.
ja: <strong>許可</strong>をクリックして認証を完了してください。

en: Save the authentication code if prompted.
ja: 認証コードが表示された場合は、保存してください。

en: This allows the plugin to securely sync your form data with Google Sheets.
ja: これにより、プラグインがフォームデータをGoogleスプレッドシートと安全に同期することが可能となります。

en: Google Drive and Google Sheets permissions are not granted. Please deactivate and re-authorize with full permissions.
ja: Google ドライブおよび Google スプレッドシートの権限が許可されていません。すべての権限を再度有効化し、再認証を行ってください。

en: Connected Google Account
ja: 連携済みのGoogleアカウント

en: Connected
ja: 接続済み

en: Connect Your Google Account
ja: Googleアカウントを連携してください

en: Securely link your Google account to start syncing form entries automatically.
ja: Googleアカウントを安全に連携して、フォームの入力内容を自動的に同期し始めましょう。

en: Sign in with Google
ja: Googleでサインイン

en: Client Token
ja: クライアントトークン:

en: Something went wrong! It looks you have not given the permission of Google Drive and Google Sheets from your google account.Please Deactivate Auth and Re-Authenticate again with the permissions.
ja: 問題が発生しました。Google アカウントから Google ドライブと Google スプレッドシートへのアクセス権限が付与されていないようです。認証を無効にして、権限を付与して再度認証してください。

en: Save
ja: 保存

en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused. Learn more in the documentation
ja: お客様のGoogleアカウントからのデータは一切、当社のサーバーに保存いたしません。すべての処理と保存はお客様のサーバー上で行われます。当社はお客様のプライバシーを極めて重要に考えており、決して悪用されることがないよう徹底しております。詳細はドキュメントでご確認ください。

en: click here.
ja: はこちらをご覧ください。

en: Connection Status & Next Steps
ja: 接続状況と今後の手順

en: Your Google account has been successfully connected. You are now ready to sync your form submissions with Google Sheets securely and automatically.
ja: Googleアカウントの接続が正常に完了いたしました。これで、フォームの送信内容をGoogleスプレッドシートと安全かつ自動的に同期する準備が整いました。

en: Create New Feed
ja: 新しいフィードの作成

en: Select Google Spreadsheet
ja: Googleスプレッドシートを選択

en: Add Labels in Sheet Headers Manually
ja: シート名とタブ名を手動で追加できるようにします。

en: Enable Fields to Sync
ja: フィールドの同期を有効にする

en: Customize the Headers Appearance
ja: ヘッダーの外観をカスタマイズする

en: Use Sync Settings (Past Entries)
ja: 同期設定（過去の入力内容）をご利用ください

en: Connection Guide
ja: 接続ガイド

en: Step-by-Step
ja: 段階的に

en: Follow these steps to connect your Google account and start syncing your form data with Google Sheets.
ja: Googleアカウントを連携し、フォームデータをGoogleスプレッドシートと同期させるには、以下の手順に従ってください。

en: Step-1 Connect Your Google Account
ja: ステップ1：Googleアカウントを接続してください

en: Sign in with your Google account to start the automatic Google Sheets integration.
ja: Googleアカウントでサインインして、Googleスプレッドシートとの自動連携を開始してください。

en: Step-2 Choose Google Account
ja: ステップ2：Googleアカウントを選択してください

en: Choose the Google account where your Sheets are stored.
ja: Google スプレッドシートが保存されている Google アカウントをお選びください。

en: check our detailed guideline
ja: 詳細なガイドライン

en: Step-3 Review Access Information
ja: ステップ3：アクセス情報の確認

en: Google will show what information the plugin can access.
ja: Googleは、プラグインがアクセスできる情報を表示します。

en: Allow required permissions for Google Sheets and Drive access.
ja: Google スプレッドシートおよび Google ドライブへのアクセスに必要な権限を許可してください。

en: Step-5 Save Authentication Code
ja: ステップ5 認証コードを保存してください

en: Save the authentication code to complete the Google account connection.
ja: 認証コードを保存して、Googleアカウントの接続を完了してください。

en: Step-6 Integration Completed
ja: ステップ6の統合が完了いたしました

en: Your Google account is now successfully connected.
ja: Googleアカウントの接続が完了いたしました。

en: Manual Google Sheets Integration
ja: Google スプレッドシートの手動連携

en: Connect Fluent Forms to Google Sheets using your own Google Cloud project.
                            Ideal for advanced users who need full API control, custom OAuth setup,
                            and independent credential management.
ja: ご自身のGoogle Cloudプロジェクトを使用して、Fluent FormsをGoogleスプレッドシートに接続します。完全なAPI制御、カスタムOAuth設定、独立した認証情報管理が必要な上級ユーザーに最適です。

en: Custom API Credentials
ja: カスタムAPI認証情報

en: Connect using your own Google Cloud Client ID and Client Secret for full authentication control.
ja: 完全な認証制御のため、ご自身のGoogle CloudクライアントIDとクライアントシークレットを使用して接続してください。

en: Secure Authentication
ja: 安全な認証

en: Authenticate directly with Google using a secure Authentication flow without third-party dependency.
ja: サードパーティの依存関係なしに、安全な認証フローを用いてGoogleと直接認証を行ってください。

en: Advanced Configuration
ja: 高度な設定

en: Set custom Redirect URIs, manage scopes, and configure API settings based on your project needs.
ja: プロジェクトのニーズに応じて、カスタムリダイレクトURIの設定、スコープの管理、およびAPI設定の構成を行ってください。

en: Priority Technical Support
ja: 優先技術サポート

en: Get fast assistance from our expert team for setup, troubleshooting, and optimization.
ja: 設定、トラブルシューティング、最適化に関する迅速なサポートを、弊社の専門家チームよりご提供いたします。

en: Service Account Google Sheets Integration
ja: サービスアカウント Google スプレッドシート連携

en: Securely connect Fluent Forms to Google Sheets using a Google Cloud Service Account JSON key. Ideal for automated server-to-server syncing without requiring manual Google login.
ja: Google Cloud Service AccountのJSONキーを使用して、Fluent FormsをGoogleスプレッドシートに安全に接続します。手動でのGoogleログインを必要としない、サーバー間自動同期に最適です。

en: Secure JSON Authentication
ja: セキュアなJSON認証

en: Authenticate using a secure Google Cloud JSON key file for direct and encrypted communication with Google Sheets.
ja: Google Cloudの安全なJSONキーファイルを使用して認証を行い、Googleスプレッドシートとの直接かつ暗号化された通信を実現します。

en: No Authentication Login Required
ja: 認証ログインは不要です

en: Enable automatic background syncing without requiring Google account sign-in during setup.
ja: 設定時にGoogleアカウントへのサインインを必要とせずに、自動的なバックグラウンド同期を有効にします。

en: Direct Spreadsheet Access
ja: スプレッドシートをダウンロード

en: Share your Google Sheet with the service account email to enable automatic data transfer.
ja: 自動データ転送を有効にするため、サービスアカウントのメールアドレスとGoogleスプレッドシートを共有してください。

en: Production-Ready & Reliable
ja: 本番環境対応済みで信頼性の高い

en: Built for stable, uninterrupted syncing in professional and high-traffic environments.
ja: プロフェッショナルな環境や高トラフィック環境において、安定した中断のない同期を実現するために設計されています。

en: Deactivate Integration
ja: 連携を無効化する

en: Are you sure you want to deactivate Google Sheets integration?
                This will stop syncing your form entries.
ja: Google スプレッドシートとの連携を無効化してもよろしいでしょうか？これにより、フォームの入力内容の同期が停止されます。

en: display
ja: 表示

note: Description of the plugin/theme
en: Send your Fluent Forms data to your Google Sheets.
ja: Fluent FormsのデータをGoogleスプレッドシートに送信してください。
