GSheetConnector for FluentForm - en to pt_PT translation catalogue (427 entries)

en:  Are you sure you want to deactivate this plugin?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende eliminar este Google Sheets?

en: .htaccess Rules
pt_PT: Regras .htaccess

en: 100% Secure Authentication
pt_PT: Autenticação 100% segura

en: About GSheetConnector
pt_PT: Sobre o GSheetConnector

en: Access Control
pt_PT: Controle de Acesso

en: Actions
pt_PT: Acções

en: Activate
pt_PT: Passos para ativar:

en: Activated
pt_PT: Ativado

en: Active Plugins
pt_PT: Plugins Ativos

en: Active Theme
pt_PT: Tema Ativo

en: Add Labels in Sheet Headers Manually
pt_PT: Blattinformationen manuell hinzufügen

en: Add-ons & Extensions
pt_PT: Complementos e extensões

en: Administrator
pt_PT: Administrador

en: Advanced Configuration
pt_PT: Configuração avançada

en: All
pt_PT: Tudo

en: All plugin settings and data will be permanently removed
pt_PT: Todas as configurações e dados do plugin serão removidos permanentemente.

en: Allow required permissions for Google Sheets and Drive access.
pt_PT: Conceda as permissões necessárias para o acesso ao Google Sheets e ao Drive.

en: Allow specific WordPress roles
pt_PT: Permitir funções específicas do WordPress

en: Allowed Roles
pt_PT: Funções permitidas

en: Are Pretty Permalinks Supported?
pt_PT: Os permalinks bonitos são suportados?

en: Are you sure you want to deactivate Google Sheets integration?
                This will stop syncing your form entries.
pt_PT: Tem a certeza de que deseja desativar a integração do Google Sheets? Isso interromperá a sincronização das entradas do seu formulário.

en: Are you sure you want to delete this feed? This action cannot be undone.
pt_PT: Tem a certeza de que deseja eliminar este feed? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Ascending
pt_PT: Ascendente

en: Audit & Monitoring
pt_PT: Auditoria e Monitorização

en: Authenticate directly with Google using a secure Authentication flow without third-party dependency.
pt_PT: Autentique diretamente com o Google utilizando um fluxo de autenticação seguro, sem dependência de terceiros.

en: Authenticate using a secure Google Cloud JSON key file for direct and encrypted communication with Google Sheets.
pt_PT: Autentique utilizando um ficheiro de chave JSON seguro do Google Cloud para comunicação direta e encriptada com o Google Sheets.

en: Authenticate with Your Google Account
pt_PT: Autentique-se com a sua conta Google

en: Authentication method for connecting to Google Sheets
pt_PT: Método de autenticação para conexão com o Google Sheets

en: Author
pt_PT: Autor

en: Author website
pt_PT: Site do autor

en: Auto Setup
pt_PT: Configuração automática

en: Auto detect sheet tabs
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma guia para o nome da folha de cálculo especificada.

en: Auto fetch Google Sheets list
pt_PT: Obter automaticamente a lista do Google Sheets

en: Automatic Google Sheets Integration
pt_PT: Integração automática com o Google Sheets

en: Automatically Google Sheet Configuration
pt_PT: Automatisch auswählen

en: Automatically configure your Google Sheet and start syncing form submissions in real time.
pt_PT: Configure automaticamente a sua folha do Google e inicie a sincronização dos envios de formulários em tempo real.

en: Automatically connect Fluent Forms with Google Sheets using built-in API setup. By authorizing your Google account, the plugin will handle API setup and authentication automatically, enabling seamless form data sync. Learn more in the documentation
pt_PT: Conecte automaticamente o Fluent Forms ao Google Sheets utilizando a configuração integrada da API. Ao autorizar a sua conta Google, o plugin irá lidar com a configuração e autenticação da API automaticamente, permitindo uma sincronização perfeita dos dados do formulário. Saiba mais na documentação.

en: Automatically send Easy Digital Downloads (EDD) order details to Google Sheets. Track digital product sales, monitor transactions, and manage customer data effortlessly with real-time spreadsheet integration.
pt_PT: Envie automaticamente os detalhes dos pedidos do Easy Digital Downloads (EDD) para o Google Sheets. Acompanhe as vendas de produtos digitais, monitore transações e gerencie dados de clientes sem esforço com a integração de planilhas em tempo real.

en: Automatically send WordPress core data (like comments or custom submissions) to Google Sheets. Simplify website data tracking, automate record keeping, and centralize important information in one organized spreadsheet.
pt_PT: Envie automaticamente os dados principais do WordPress (como comentários ou envios personalizados) para o Google Sheets. Simplifique o acompanhamento dos dados do site, automatize a manutenção de registos e centralize informações importantes numa folha de cálculo organizada.

en: Automatically sync Fluent Forms submissions to Google Sheets in real-time. Every form entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, customer inquiries, and business data without manual export. Streamline your workflow, improve reporting accuracy, and keep all submissions organized with seamless Google Sheets integration.
pt_PT: Sincronize automaticamente os envios do Fluent Forms com o Google Sheets em tempo real. Cada entrada do formulário é adicionada instantaneamente à sua folha de cálculo selecionada, auxiliando-o a gerir leads, consultas de clientes e dados comerciais sem exportação manual. Otimize o seu fluxo de trabalho, melhore a precisão dos relatórios e mantenha todos os envios organizados com a integração perfeita do Google Sheets.

en: Automatically sync Formidable Forms entries to Google Sheets. Manage leads, track submissions, and simplify data reporting with real-time integration.
pt_PT: Sincronize automaticamente as entradas do Formidable Forms com o Google Sheets. Gerencie leads, acompanhe envios e simplifique a geração de relatórios de dados com integração em tempo real.

en: Automatically sync Ninja Forms submissions to Google Sheets with one-click integration. Capture leads, monitor responses, and manage data efficiently with instant spreadsheet updates and easy reporting.
pt_PT: Sincronize automaticamente os envios do Ninja Forms com o Google Sheets através de uma integração com um clique. Capture leads, monitore respostas e gerencie dados de forma eficiente com atualizações instantâneas de planilhas e relatórios fáceis.

en: Avoid enabling on live websites
pt_PT: Evite ativar em sites ativos

en: Beta Program Access
pt_PT: Acesso ao Programa Beta

en: Beta Usage Notice
pt_PT: Aviso de Utilização da Versão Beta

en: Beta versions are intended for testing purposes. Do not enable on live production websites without proper backups.
pt_PT: As versões beta destinam-se a fins de teste. Recomenda-se não ativá-las em sites de produção ativos sem backups adequados.

en: Beta versions may include unfinished or experimental features
pt_PT: As versões beta podem incluir funcionalidades inacabadas ou experimentais.

en: Bold
pt_PT: Negrito

en: Built by Experts. Trusted by Thousands.
pt_PT: Criado por especialistas. Com a confiança de milhares de pessoas.

en: Built for stable, uninterrupted syncing in professional and high-traffic environments.
pt_PT: Concebido para uma sincronização estável e ininterrupta em ambientes profissionais e de tráfego intenso.

en: Bulk sync past entries
pt_PT: Sincronizar em massa entradas anteriores

en: Can anyone register on this site?
pt_PT: Qualquer pessoa pode se registar neste site?

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Choose Google API Setting
pt_PT: Escolha a configuração da API do Google

en: Choose the Google account where your Sheets are stored.
pt_PT: Selecione a conta Google onde as suas folhas de cálculo estão armazenadas.

en: Clear Logs
pt_PT: Limpar registos

en: Click <strong>Allow</strong> to finish authorization.
pt_PT: Clique em <strong>Permitir</strong> para concluir a autorização.

en: Click on the <strong>Sign in with Google</strong> button.
pt_PT: Clique no botão <strong>Iniciar sessão com o Google</strong>.

en: Client Token
pt_PT: Token do cliente

en: Client Version
pt_PT: Versão do Cliente

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Code
pt_PT: Código

en: Communication with WordPress.org
pt_PT: Comunicação com o WordPress.org

en: Connect Avada Forms to Google Sheets and automatically transfer form entries to your spreadsheet. Streamline lead management, automate data collection, and improve business reporting with seamless integration.
pt_PT: Conecte o Avada Forms ao Google Sheets e transfira automaticamente as entradas do formulário para a sua folha de cálculo. Otimize a gestão de leads, automatize a recolha de dados e melhore os relatórios comerciais com uma integração perfeita.

en: Connect Fluent Forms to Google Sheets using your own Google Cloud project.
                            Ideal for advanced users who need full API control, custom OAuth setup,
                            and independent credential management.
pt_PT: Conecte o Fluent Forms ao Google Sheets utilizando o seu próprio projeto Google Cloud. Ideal para utilizadores avançados que necessitam de controlo total da API, configuração personalizada do OAuth e gestão independente de credenciais.

en: Connect Gravity Forms to Google Sheets and automatically push form submissions to your spreadsheet. Simplify data management, improve workflow automation, and keep all entries organized in one secure location.
pt_PT: Conecte o Gravity Forms ao Google Sheets e envie automaticamente os envios de formulários para a sua folha de cálculo. Simplifique a gestão de dados, melhore a automatização do fluxo de trabalho e mantenha todas as entradas organizadas num único local seguro.

en: Connect Your Google Account
pt_PT: Conecte a sua conta Google

en: Connect using your own Google Cloud Client ID and Client Secret for full authentication control.
pt_PT: Conecte-se utilizando o seu próprio ID de cliente do Google Cloud e a chave secreta do cliente para obter controlo total da autenticação.

en: Connect your Google Sheet by entering the required sheet information.
pt_PT: Conecte a sua folha do Google Sheet inserindo as informações necessárias da folha.

en: Connected
pt_PT: Ligado

en: Connected Email Account
pt_PT: Conta de e-mail conectada

en: Connected Google Account
pt_PT: Conta Google associada

en: Connection Guide
pt_PT: Guia de conexão

en: Connection Status & Next Steps
pt_PT: Status da conexão e próximos passos

en: Control form feed visibility
pt_PT: Controlar a visibilidade do avanço de página

en: Control which user roles are allowed to access and manage the Google Sheets integration for your forms.
pt_PT: Controle quais funções de utilizador têm permissão para aceder e gerir a integração do Google Sheets para os seus formulários.

en: Copy Logs
pt_PT: Copiar Registos

en: Copy System Info
pt_PT: Copiar informações do sistema

en: Create New
pt_PT: Criar novo

en: Create New Feed
pt_PT: Criar novo feed

en: Create Sheet Sync Feeds
pt_PT: Sincronização de folhas de cálculo do Google

en: Create, connect, manage, and monitor how your form submissions are automatically synced to Google Sheets in real time.
pt_PT: Crie, conecte, gerencie e monitore como os envios dos seus formulários são sincronizados automaticamente com o Google Sheets em tempo real.

en: Current Server Time
pt_PT: Hora atual do servidor

en: Current Time
pt_PT: Hora Atual

en: Current UTC Time
pt_PT: Hora UTC atual

en: Custom API Credentials
pt_PT: Credenciais de API personalizadas

en: Custom font styling
pt_PT: Estilo de fonte personalizado

en: Customize the Headers Appearance
pt_PT: Personalizar a aparência dos cabeçalhos

en: Customize the appearance and behavior of your sheet headers and rows for better readability and organization.
pt_PT: Personalize a aparência e o comportamento dos cabeçalhos e linhas da sua folha para melhorar a legibilidade e a organização.

en: Database
pt_PT: Base de dados

en: Database Charset
pt_PT: Conjunto de caracteres da base de dados

en: Database Collation
pt_PT: Classificação da base de dados

en: Database Host
pt_PT: Alojamento da Base de Dados

en: Database Name
pt_PT: Nome da Base de Dados

en: Database Username
pt_PT: Nome de Utilizador da Base de Dados

en: Date
pt_PT: Data

en: Date range sync
pt_PT: Sincronização do intervalo de datas

en: Deactivate
pt_PT: Desativar

en: Deactivate Integration
pt_PT: Desativar integração

en: Deactivate plugin
pt_PT: Desativar plug-in

en: Debug Log
pt_PT: Registro de depuração

en: Debug Mode
pt_PT: Modo de Debug

en: Dedicated Support
pt_PT: Suporte dedicado

en: Dedicated Support Team
pt_PT: Equipa de Suporte Dedicada

en: Default comment status
pt_PT: Status padrão do comentário

en: Delete
pt_PT: Apagar

en: Delete Feed
pt_PT: Apagar Feed

en: Delete Plugin Data on Uninstall
pt_PT: Elimine os dados do plugin ao desinstalar

en: Descending
pt_PT: Descendente

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Direct Spreadsheet Access
pt_PT: Acesso direto à folha de cálculo

en: Disable anytime if needed
pt_PT: Desative a qualquer momento, se necessário.

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Discover recommended plugins that enhance your workflow and help you get more value from your Google Sheets integration.
pt_PT: Descubra os plug-ins recomendados que aprimoram o seu fluxo de trabalho e ajudam a obter mais valor da sua integração com o Google Sheets.

en: Discover the right connector for your workflow and automate data syncing.
pt_PT: Descubra o conector adequado para o seu fluxo de trabalho e automatize a sincronização de dados.

en: Displays the form and feed information used for Google Sheets synchronization.
pt_PT: Exibe as informações do formulário e do feed utilizadas para a sincronização do Google Sheets.

en: Download CSV
pt_PT: Exportar para CSV

en: Download spreadsheet as file
pt_PT: Baixar planilha

en: Drag & drop field reordering
pt_PT: Reordenação de campos por arrastar e soltar

en: Early Access
pt_PT: Acesso antecipado

en: Easily connect Contact Form 7 to Google Sheets and automatically sync form submissions in real-time. Every entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, inquiries, and customer data efficiently without manual export.
pt_PT: Conecte facilmente o Contact Form 7 ao Google Sheets e sincronize automaticamente os envios de formulários em tempo real. Cada entrada é adicionada instantaneamente à sua folha de cálculo selecionada, auxiliando-o a gerenciar leads, consultas e dados de clientes de forma eficiente, sem a necessidade de exportação manual.

en: Easily sync past form submissions to your connected Google Sheet. Choose a date range and ensure your spreadsheet stays complete and up to date.
pt_PT: Sincronize facilmente os envios de formulários anteriores com a sua folha de cálculo Google conectada. Selecione um intervalo de datas e certifique-se de que a sua folha de cálculo permanece completa e atualizada.

en: Easy Setup & Configuration
pt_PT: Fácil instalação e configuração

en: Enable Beta Updates
pt_PT: Ativar atualizações beta

en: Enable Fields to Sync
pt_PT: Ativar campos para sincronização

en: Enable automatic background syncing without requiring Google account sign-in during setup.
pt_PT: Ative a sincronização automática em segundo plano sem a necessidade de iniciar sessão na conta Google durante a configuração.

en: Enable the fields you want to send to Google Sheets and rename columns if needed.
pt_PT: Ative os campos que deseja enviar para o Google Sheets e renomeie as colunas, se necessário.

en: Enable this option only if you want a complete cleanup
pt_PT: Ative esta opção apenas se desejar uma limpeza completa.

en: Enable/disable integration access
pt_PT: Ativar/desativar o acesso à integração

en: Enabled
pt_PT: Activado

en: Enter the exact name of your Google Spreadsheet (as shown in Google Sheets).
pt_PT: Insira o nome exato da sua folha de cálculo do Google (conforme apresentado no Google Sheets).

en: Enter the exact sheet tab name (e.g., Sheet1) from the bottom of your Google Spreadsheet.
pt_PT: Insira o nome exato da guia da folha (por exemplo, Folha1) na parte inferior da sua Folha de cálculo Google.

en: Environment type
pt_PT: Tipo de ambiente

en: Error ID
pt_PT: ID do erro

en: Error Log
pt_PT: Registo de erros

en: Even Row Color
pt_PT: Cor da linha par

en: Existing
pt_PT: Existente

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup)
pt_PT: Chave secreta do cliente existente (configuração automática)

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup).
pt_PT: Chave secreta do cliente existente (configuração automática).

en: Explore More Plugins
pt_PT: Explore mais plugins

en: Explore Pro Features
pt_PT: Explore os recursos profissionais

en: Extend your Google Sheets integration with powerful add-ons. Install, manage, and activate extensions to unlock advanced features.
pt_PT: Amplie a integração do Google Sheets com complementos avançados. Instale, gerencie e ative extensões para desbloquear recursos avançados.

en: Extension
pt_PT: Extensão

en: Extensions
pt_PT: Extensões

en: FREE users get special upgrade pricing
pt_PT: Os utilizadores GRATUITOS têm direito a preços especiais de atualização.

en: Fast & Reliable Data Sync
pt_PT: Sincronização de dados rápida e confiável

en: Features may still be under testing
pt_PT: Os recursos podem ainda estar em fase de testes.

en: Feed Details
pt_PT: Detalhes da alimentação

en: Feed Name
pt_PT: Nome do Feed

en: Field List
pt_PT: Lista de campos

en: Filesystem Permission
pt_PT: Permissão não permitida

en: Follow these steps to connect your Google account and start syncing your form data with Google Sheets.
pt_PT: Siga estas etapas para conectar a sua conta Google e iniciar a sincronização dos dados do formulário com o Google Sheets.

en: Font Color
pt_PT: Cor da Fonte

en: Font Size
pt_PT: Tamanho da fonte

en: Font Style
pt_PT: Estilo de Fonte

en: Form Feeds
pt_PT: Feeds de formulários

en: Form ID
pt_PT: ID do Formulário

en: Form Name
pt_PT: Nome do formulário

en: Forms
pt_PT: Formulários

en: Forms Successfully Synced
pt_PT: Formulários sincronizados com sucesso

en: Free
pt_PT: Grátis

en: Freeze Header
pt_PT: Congelar Cabeçalho

en: Freeze header row
pt_PT: Congelar linha de cabeçalho

en: From Date
pt_PT: Desde Data

en: GSheetConnector Status
pt_PT: Status do GSheetConnector

en: GSheetConnector for FluentForm
pt_PT: GSheetConnector para FluentForm

en: GSheetConnector for WP Core
pt_PT: GSheetConnector para WP Core

en: General Settings
pt_PT: Configurações Gerais

en: Get early access to upcoming features and improvements before they are officially released. Beta versions may include experimental updates and should be used for testing purposes only.
pt_PT: Tenha acesso antecipado aos próximos recursos e melhorias antes que eles sejam lançados oficialmente. As versões beta podem incluir atualizações experimentais e devem ser utilizadas apenas para fins de teste.

en: Get fast assistance from our expert team for setup, troubleshooting, and optimization.
pt_PT: Obtenha assistência rápida da nossa equipa de especialistas para configuração, resolução de problemas e otimização.

en: Get the Tab ID from your sheet URL after gid=.
pt_PT: Obtenha o ID da guia a partir do URL da sua folha após gid=.

en: Get updates before public release
pt_PT: Receba atualizações para versões de pré-lançamento

en: Go to Integration Setup
pt_PT: Acesse Configuração da integração

en: Google Drive Permission
pt_PT: Permissão do Google Drive

en: Google Drive and Google Sheets permissions are not granted. Please deactivate and re-authorize with full permissions.
pt_PT: As permissões do Google Drive e do Google Sheets não foram concedidas. Por favor, desative e reautorize com permissões completas.

en: Google Sheet
pt_PT: Planilha Google

en: Google Sheet Connector Add-on requires fluent form plugin to be installed and activated.
pt_PT: O complemento Google Sheet Connector requer que o plugin fluent form esteja instalado e ativado.

en: Google Sheet Connector For Avada Forms
pt_PT: Conector do Google Sheet para formulários Avada

en: Google Sheet Connector For CF7
pt_PT: Conector do Google Sheet para CF7

en: Google Sheet Connector For Divi Forms
pt_PT: Conector do Google Sheet para formulários Divi

en: Google Sheet Connector For Easy Digital Downloads
pt_PT: Conector do Google Sheet para downloads digitais fáceis

en: Google Sheet Connector For Elementor Forms
pt_PT: Conector do Google Sheet para formulários Elementor

en: Google Sheet Connector For Fluent Forms
pt_PT: Conector do Google Sheets para Fluent Forms

en: Google Sheet Connector For Formidable Forms
pt_PT: Conector do Google Sheet para formulários formidáveis

en: Google Sheet Connector For Forminator Forms
pt_PT: Conector do Google Sheets para formulários do Forminator

en: Google Sheet Connector For Gravity Forms
pt_PT: Conector do Google Sheet para Gravity Forms

en: Google Sheet Connector For Ninja Forms
pt_PT: Conector do Google Sheet para Ninja Forms

en: Google Sheet Connector For WPForms
pt_PT: Conector do Google Sheet para WPForms

en: Google Sheet Connector For WooCommerce
pt_PT: Conector do Google Sheet para WooCommerce

en: Google Sheet Permission
pt_PT: Permissão do Google Sheet

en: Google Sheets Data Sync
pt_PT: Sincronização de dados do Google Sheets

en: Google Sheets Integration for Fluent Forms
pt_PT: Integração do Google Sheets com o Fluent Forms

en: Google Sheets Setup Required
pt_PT: Configuração do Google Sheets necessária

en: Google will show what information the plugin can access.
pt_PT: O Google irá mostrar quais informações o plugin pode aceder.

en: Grant access to trusted editors
pt_PT: Conceda permissões para o seguinte:

en: Grant access to:
pt_PT: Conceda acesso a:

en: Header & row color control
pt_PT: Controlo da cor do cabeçalho e das linhas

en: Header Appearance
pt_PT: Aparência do cabeçalho

en: Header Background
pt_PT: Fundo do Cabeçalho

en: Header Settings
pt_PT: Opções de Cabeçalho

en: Header Settings & Sheet Sorting
pt_PT: Configurações do cabeçalho e ordenação da folha

en: Hide settings from subscribers
pt_PT: Ocultar configurações dos assinantes

en: Home URL
pt_PT: URL da Página Inicial

en: Improved dashboard security
pt_PT: Maior segurança do painel de controlo

en: Incorrect settings can delete all sensitive form and user data
pt_PT: Configurações incorretas podem excluir todos os dados confidenciais do formulário e do utilizador.

en: Install
pt_PT: Instalar

en: Installation failed:
pt_PT: Falha na instalação:

en: Installed & Active Plugins
pt_PT: Plugins instalados e ativos

en: Integrate Divi Forms with Google Sheets and automatically sync submissions in real-time. Store customer data securely, track inquiries efficiently, and eliminate manual spreadsheet updates.
pt_PT: Integre o Divi Forms com o Google Sheets e sincronize automaticamente os envios em tempo real. Armazene os dados dos clientes com segurança, acompanhe as consultas de forma eficiente e elimine as atualizações manuais das folhas de cálculo.

en: Integrate Forminator Forms with Google Sheets to automatically store form entries in your spreadsheet. Eliminate manual data entry and ensure accurate, real-time syncing for better data tracking and analysis.
pt_PT: Integre os formulários do Forminator com o Google Sheets para armazenar automaticamente as entradas dos formulários na sua folha de cálculo. Elimine a introdução manual de dados e garanta uma sincronização precisa e em tempo real para um melhor acompanhamento e análise dos dados.

en: Integrate WPForms with Google Sheets and send form entries directly to your spreadsheet automatically. Track leads, manage customer data, and streamline reporting with seamless Google Sheets integration and real-time sync.
pt_PT: Integre o WPForms com o Google Sheets e envie entradas de formulários diretamente para a sua folha de cálculo automaticamente. Acompanhe leads, gerencie dados de clientes e otimize relatórios com integração perfeita com o Google Sheets e sincronização em tempo real.

en: Integration
pt_PT: Integração

en: Invalid plugin data
pt_PT: Dados inválidos do plugin

en: Invalid security token
pt_PT: Token de segurança inválido

en: Is SUHOSIN Installed?
pt_PT: O SUHOSIN está instalado?

en: Is the Imagick Library Available?
pt_PT: A biblioteca Imagick está disponível?

en: Is this a multisite?
pt_PT: Trata-se de um site com múltiplos domínios?

en: Is this site discouraging search engines?
pt_PT: Este site está a desencorajar os motores de busca?

en: Is this site using HTTPS?
pt_PT: Este site utiliza HTTPS?

en: Italic
pt_PT: Itálico

en: Led by experienced developers and powered by a passionate team, GSheetConnector helps WordPress users automate their workflows with confidence.
pt_PT: Liderado por programadores experientes e impulsionado por uma equipa dedicada, o GSheetConnector auxilia os utilizadores do WordPress a automatizar os seus fluxos de trabalho com confiança.

en: Log in using your Google account.
pt_PT: Inicie sessão utilizando a sua conta Google.

en: Maintain admin accountability
pt_PT: Manter a responsabilidade administrativa

en: Manage how plugin settings and data are handled when the plugin is uninstalled.
pt_PT: Gerencie como as configurações e os dados do plugin são tratados quando o plugin é desinstalado.

en: Management Benefits
pt_PT: Gestão de cabeçalho

en: Manual Client/Secret Key (Use Your Google API Configuration)
pt_PT: Cliente manual/chave secreta (utilize a sua configuração de API do Google)

en: Manual Google Sheets Integration
pt_PT: Integração manual do Google Sheets

en: Manually Google Sheets Configuration
pt_PT: Google Sheets

en: Max Allowed Packet Size
pt_PT: Tamanho máximo permitido do pacote

en: Max Connections Number
pt_PT: Número máximo de ligações

en: Max Input Time
pt_PT: Tempo máximo de entrada

en: Meet Our Core Team
pt_PT: Conheça a nossa equipa principal

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Minor bugs or performance issues may occur
pt_PT: Podem ocorrer pequenos erros ou problemas de desempenho.

en: Minor issues may occur
pt_PT: Podem ocorrer pequenos problemas

en: Missing required parameters
pt_PT: Parâmetros obrigatórios em falta

en: Monitor integration access
pt_PT: Código de acesso Google:

en: Name
pt_PT: Nome

en: Need more support? We’re here to help.
pt_PT: Precisa de mais assistência? Estamos à disposição para auxiliá-lo.

en: Next »
pt_PT: Seguinte »

en: No
pt_PT: Não

en: No Authentication Login Required
pt_PT: Não é necessário fazer login para autenticação

en: No logs found
pt_PT: Não foram encontrados registos

en: Not Installed
pt_PT: Não Instalado

en: Not Writable
pt_PT: Não gravável

en: Odd Row Color
pt_PT: Cor da linha ímpar

en: One-click configuration
pt_PT: Clique aqui.

en: Our Mission
pt_PT: A Nossa Missão

en: Our mission is to make form automation simple, secure, and reliable for every WordPress user - from beginners to enterprise teams.
pt_PT: A nossa missão é tornar a automação de formulários simples, segura e confiável para todos os utilizadores do WordPress, desde iniciantes até equipas empresariais.

en: Our support team is ready to assist you with setup, troubleshooting, and advanced configuration.
pt_PT: A nossa equipa de suporte está pronta para auxiliá-lo com a instalação, resolução de problemas e configuração avançada.

en: PHP Max Input Variables
pt_PT: Variáveis de entrada máxima do PHP

en: PHP Memory Limit
pt_PT: Limite de memória do PHP

en: PHP Post Max Size
pt_PT: Tamanho Máximo do Post em PHP

en: PHP Version
pt_PT: Versão PHP

en: Page Builders
pt_PT: Construtores de páginas

en: Paste the Spreadsheet ID from your Google Sheet URL. (Example:
pt_PT: Cole o ID da folha de cálculo a partir do URL da sua folha de cálculo do Google. (Exemplo:

en: Permalink structure
pt_PT: Estrutura Permalink

en: Permission Not Allowed
pt_PT: Permissão não permitida

en: Permission denied.
pt_PT: Permissão negada.

en: Please rate
pt_PT: Por favor avalie

en: Plugin Name
pt_PT: Nome do Plugin

en: Plugin Preferences
pt_PT: Preferências do plugin

en: Plugin Subscription Plan
pt_PT: Plano de assinatura do plugin

en: Plugin Version
pt_PT: Versão do Plugin

en: Plugin activated successfully
pt_PT: Plugin ativado com sucesso

en: Plugin already installed and up to date
pt_PT: Plugin já instalado e atualizado

en: Plugin installed successfully
pt_PT: Plugin instalado com sucesso

en: Plugin is already activated
pt_PT: O plugin já está ativado.

en: Plugin slug is missing
pt_PT: O slug do plugin está ausente

en: Plugin upgraded successfully
pt_PT: Plugin atualizado com sucesso

en: Prevent unauthorized changes
pt_PT: Evite alterações não autorizadas

en: Priority Technical Support
pt_PT: Suporte técnico prioritário

en: Production
pt_PT: Produção

en: Production-Ready & Reliable
pt_PT: Pronto para produção e confiável

en: Protect integration settings
pt_PT: Proteja as configurações de integração

en: Real-Time Google Sheets Updates
pt_PT: Atualizações em tempo real do Google Sheets

en: Real-time entry sync
pt_PT: Sincronização de entradas em tempo real

en: Real-time entry updates
pt_PT: Atualizações de entradas em tempo real

en: Receive beta notifications
pt_PT: Receba notificações beta

en: Receive notifications and access to beta releases. Updates will not be installed automatically.
pt_PT: Receba notificações e tenha acesso a versões beta. As atualizações não serão instaladas automaticamente.

en: Recommended Plugins
pt_PT: Plugins recomendados

en: Recommended for staging sites
pt_PT: Recomendado para sites de teste

en: Reliable Uptime
pt_PT: Tempo de atividade confiável

en: Removes all plugin data (options, metadata) when the plugin is deleted.
pt_PT: Remove todos os dados do plugin (opções, metadados) quando o plugin é eliminado.

en: Rename column headers
pt_PT: Renomear Feed

en: Restrict settings management
pt_PT: Gestão de cabeçalho

en: Review permission updates
pt_PT: Revisar atualizações de permissões

en: Role Permissions
pt_PT: Permissões de função

en: Role-based configuration control
pt_PT: permissões para ativar e concluir as definições.

en: Row Appearance
pt_PT: Aparência da linha

en: Safety Notice
pt_PT: Aviso de segurança

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Save Settings
pt_PT: Guardar definições

en: Save the authentication code if prompted.
pt_PT: Guarde o código de autenticação, caso seja solicitado.

en: Save the authentication code to complete the Google account connection.
pt_PT: Salve o código de autenticação para concluir a conexão da conta Google.

en: Secure Authentication
pt_PT: Autenticação segura

en: Secure Google Sheet credentials
pt_PT: Proteja as credenciais do Google Sheet

en: Secure JSON Authentication
pt_PT: Autenticação JSON segura

en: Securely connect Fluent Forms to Google Sheets using a Google Cloud Service Account JSON key. Ideal for automated server-to-server syncing without requiring manual Google login.
pt_PT: Conecte o Fluent Forms ao Google Sheets de forma segura utilizando uma chave JSON da conta do Google Cloud Service. Ideal para sincronização automatizada entre servidores sem a necessidade de login manual no Google.

en: Securely link your Google account to start syncing form entries automatically.
pt_PT: Vincule a sua conta Google com segurança para iniciar a sincronização automática das entradas do formulário.

en: Security Control
pt_PT: Controlo de segurança

en: Select
pt_PT: Selecionar

en: Select Fields to Sync
pt_PT: Selecione os campos a sincronizar

en: Select Google Spreadsheet
pt_PT: Wählen Sie Google Spreadsheet

en: Select a form and give your feed a name to start syncing form submissions with Google Sheets in real time.
pt_PT: Selecione um formulário e atribua um nome ao seu feed para iniciar a sincronização dos envios de formulários com o Google Sheets em tempo real.

en: Select how Fluent Forms should authenticate with Google Sheets.
pt_PT: Selecione como o Fluent Forms deve autenticar-se no Google Sheets.

en: Select specific fields to sync
pt_PT: Selecione campos específicos para sincronizar

en: Select the Google account where your Sheets are stored.
pt_PT: Selecione a conta Google onde as suas folhas de cálculo estão armazenadas.

en: Send your Fluent Forms data to your Google Sheets.
pt_PT: Envie os seus dados do Fluent Forms para o Google Sheets.

en: Server
pt_PT: Servidor

en: Server Architecture
pt_PT: Arquitetura do servidor

en: Server Version
pt_PT: Versão do servidor

en: Service Account (Recommended)
pt_PT: Conta de serviço (recomendado)

en: Service Account Google Sheets Integration
pt_PT: Integração da conta de serviço com o Google Sheets

en: Set custom Redirect URIs, manage scopes, and configure API settings based on your project needs.
pt_PT: Defina URIs de redirecionamento personalizadas, gerencie escopos e configure as definições da API com base nas necessidades do seu projeto.

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Share your Google Sheet with the service account email to enable automatic data transfer.
pt_PT: Partilhe a sua folha de cálculo do Google com o e-mail da conta de serviço para ativar a transferência automática de dados.

en: Sheet ID
pt_PT: ID da folha

en: Sheet Name
pt_PT: Nome da Folha

en: Sheet Sorting
pt_PT: Classificação de folhas

en: Sheet Sync Feeds
pt_PT: Feeds de sincronização de folhas

en: Sheet Tab Name
pt_PT: Nome da guia da folha de cálculo

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
pt_PT: Mostra se o WordPress consegue escrever nos diretórios aos quais necessita de acesso.

en: Sign in with Google
pt_PT: Iniciar sessão com o Google

en: Sign in with your Google account to start the automatic Google Sheets integration.
pt_PT: Inicie sessão com a sua conta Google para iniciar a integração automática do Google Sheets.

en: Site Language
pt_PT: Idioma do site

en: Site URL
pt_PT: URL do site

en: Some features may change or be removed in future updates
pt_PT: Algumas funcionalidades podem ser alteradas ou removidas em atualizações futuras.

en: Some options may change later
pt_PT: Algumas opções podem ser alteradas posteriormente.

en: Something went wrong! It looks you have not given the permission of Google Drive and Google Sheets from your google account.Please Deactivate Auth and Re-Authenticate again with the permissions.
pt_PT: Algo correu mal! Parece que não concedeu permissão ao Google Drive e ao Google Sheets da sua conta Google. Desative a autenticação e autentique-se novamente com as permissões.

en: Sort Column
pt_PT: Classificar coluna

en: Sort Order
pt_PT: Ordenar por

en: Sort by any column
pt_PT: Classifique por qualquer coluna

en: Spreadsheet Download
pt_PT: Download da planilha

en: Spreadsheet Download & Google Sheets Sync
pt_PT: Download de folha de cálculo e sincronização com o Google Sheets

en: Status
pt_PT: Estado

en: Stay ahead with new changes
pt_PT: Mantenha-se atualizado com as novas alterações

en: Step-1 Connect Your Google Account
pt_PT: Passo 1: Conecte a sua conta Google

en: Step-2 Choose Google Account
pt_PT: Passo 2: Selecione a conta Google

en: Step-3 Review Access Information
pt_PT: Passo 3: Revisar as informações de acesso

en: Step-4 Grant Required Permissions
pt_PT: Passo 4: Conceda as permissões necessárias

en: Step-5 Save Authentication Code
pt_PT: Passo 5: Salve o código de autenticação

en: Step-6 Integration Completed
pt_PT: Passo 6: Integração concluída

en: Step-by-Step
pt_PT: Passo a passo

en: Submission Info
pt_PT: Informações sobre o envio

en: Submit Support Ticket
pt_PT: Envie um ticket de suporte

en: Support
pt_PT: Suporte

en: Switch on/off anytime
pt_PT: Ligar/desligar a qualquer momento

en: Sync Elementor Forms with Google Sheets instantly. Automatically add new form submissions to your spreadsheet, manage leads efficiently, and simplify reporting with real-time data synchronization.
pt_PT: Sincronize formulários do Elementor com o Google Sheets instantaneamente. Adicione automaticamente novos envios de formulários à sua folha de cálculo, gerencie leads de forma eficiente e simplifique a geração de relatórios com sincronização de dados em tempo real.

en: Sync Entries
pt_PT: Einträge synchronisieren

en: Sync WooCommerce orders with Google Sheets automatically. Store order details, customer information, and transaction data in real-time for easy reporting, accounting, and business analysis.
pt_PT: Sincronize automaticamente as encomendas do WooCommerce com o Google Sheets. Armazene detalhes de encomendas, informações de clientes e dados de transações em tempo real para facilitar a elaboração de relatórios, contabilidade e análise de negócios.

en: System Information
pt_PT: Informações do sistema

en: System Status
pt_PT: Estado do Sistema

en: Tab ID
pt_PT: ID do separador

en: Tab Name
pt_PT: Nome da Tab

en: Table Prefix
pt_PT: Prefixo da Tabela

en: Take backup before testing
pt_PT: Faça uma cópia de segurança antes de realizar o teste.

en: Team-based permission structure
pt_PT: Estrutura de permissões baseada em equipas

en: Test new features in advance
pt_PT: Teste novos recursos com antecedência

en: Test upcoming features before official release
pt_PT: Teste os próximos recursos antes do lançamento oficial

en: Testing Purpose
pt_PT: Objetivo do teste

en: The main WordPress directory
pt_PT: O diretório principal do WordPress

en: The options shown below relate to your server setup. If changes are required, you may need your web host’s assistance.
pt_PT: As opções apresentadas abaixo referem-se à configuração do seu servidor. Caso sejam necessárias alterações, poderá ser necessário solicitar a assistência do seu provedor de hospedagem web.

en: The plugins directory
pt_PT: O diretório de plugins

en: The themes directory
pt_PT: O diretório de temas

en: The uploads directory
pt_PT: O diretório de uploads

en: The wp-content directory
pt_PT: O diretório wp-content

en: Theme directory location
pt_PT: Localização do diretório de temas

en: There's something wrong with your code...
pt_PT: Há algo de errado com o seu código...

en: This allows the plugin to securely sync your form data with Google Sheets.
pt_PT: Isso permite que o plugin sincronize com segurança os dados do seu formulário com o Google Sheets.

en: To Date
pt_PT: Até Data

en: To start sending form entries to Google Sheets, please connect your Google account first.
pt_PT: Para começar a enviar entradas do formulário para o Google Sheets, por favor, conecte a sua conta Google primeiro.

en: Track role-based changes
pt_PT: Acompanhe as alterações baseadas em funções

en: Trusted by Active Users
pt_PT: Recomendado por utilizadores ativos

en: Try improvements early
pt_PT: Experimente as melhorias o mais cedo possível

en: Uninstall Data Notice
pt_PT: Aviso sobre a desinstalação de dados

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unlock Advanced Features with Form Feeds
pt_PT: Nenhum feed encontrado para este formulário!

en: Unlock Beta Version Control
pt_PT: Controlos de versão beta

en: Unlock Role-Based Access Control
pt_PT: Desbloquear o controlo de acesso baseado em funções

en: Unlock advanced automation, better control, and powerful syncing tools to manage your Google Sheets integration more efficiently.
pt_PT: Desbloqueie automação avançada, melhor controlo e ferramentas de sincronização poderosas para gerir a sua integração com o Google Sheets de forma mais eficiente.

en: Update Control
pt_PT: Controlo de atualizações

en: Updates are not installed automatically
pt_PT: As atualizações não são instaladas automaticamente.

en: Upgrade failed:
pt_PT: Atualizar para PRO

en: Upgrade to GSheetConnector Pro
pt_PT: Atualize para o GSheetConnector Pro

en: Upgrade to Unlock
pt_PT: Atualize para desbloquear

en: Upload Max Filesize
pt_PT: Tamanho máximo de ficheiro para upload

en: Use Sync Settings (Past Entries)
pt_PT: Utilizar definições de sincronização (entradas anteriores)

en: Used for feedback and improvements
pt_PT: Utilizado para feedback e melhorias

en: User Count
pt_PT: Contagem de utilizadores

en: Version
pt_PT: Versão

en: Version Control
pt_PT: Controlo de versões

en: Version:
pt_PT: Versão:

en: View Docs
pt_PT: Visualizar Documentos

en: View and manage all currently installed and active connectors on your site. You can activate, deactivate, or upgrade plugins from here.
pt_PT: Visualize e gerencie todos os conectores atualmente instalados e ativos no seu site. A partir deste local, é possível ativar, desativar ou atualizar plugins.

en: View detailed information about your plugin, server, and WordPress setup for troubleshooting and support.
pt_PT: Visualize informações detalhadas sobre o seu plugin, servidor e configuração do WordPress para resolução de problemas e suporte.

en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused. Learn more in the documentation
pt_PT: Não armazenamos nenhum dado da sua conta Google nos nossos servidores; tudo é processado e armazenado no seu servidor. Levamos a sua privacidade muito a sério e garantimos que ela nunca será utilizada indevidamente. Saiba mais na documentação.

en: We focus on building tools that are fast, secure, and easy to use - so you can spend less time managing data.
pt_PT: Nosso foco é desenvolver ferramentas rápidas, seguras e fáceis de usar, para que você possa dedicar menos tempo à gestão de dados.

en: We recommend enabling beta only on test or staging sites
pt_PT: Recomendamos ativar a versão beta apenas em sites de teste ou de preparação.

en: Web Server
pt_PT: Servidor web

en: WordPress Constants
pt_PT: Constantes do WordPress

en: Writable
pt_PT: Gravável

en: Yes
pt_PT: Sim

en: You control when to update
pt_PT: O senhor controla quando atualizar

en: You do not have permission to access this page.
pt_PT: Não tem permissão para aceder a esta página.

en: You do not have permission to activate plugin
pt_PT: Não possui permissão para ativar o plugin.

en: You do not have permission to install plugin
pt_PT: Não possui permissão para instalar o plugin.

en: You`re using GSheetConnector for FluentForm Lite. To unlock more features consider
pt_PT: Está a utilizar o GSheetConnector para o FluentForm Lite. Para desbloquear mais funcionalidades, considere

en: Your Google account has been successfully connected. You are now ready to sync your form submissions with Google Sheets securely and automatically.
pt_PT: A sua conta Google foi conectada com sucesso. Agora está pronto para sincronizar os envios do seu formulário com o Google Sheets de forma segura e automática.

en: Your Google account is now successfully connected.
pt_PT: A sua conta Google está agora conectada com sucesso.

en: cURL Version
pt_PT: Versão do cURL

en: check our detailed guideline
pt_PT: Consulte as nossas diretrizes detalhadas.

en: click here
pt_PT: clique aqui

en: click here.
pt_PT: Clique aqui.

en: copied successfully
pt_PT: Configurações de dados do Elementor guardadas com sucesso.

en: eCommerce
pt_PT: Comércio eletrónico

en: on
pt_PT: em

en: seconds
pt_PT: segundos

en: to help us spread the word.
pt_PT: para nos ajudar a espalhar a palavra.

en: upgrading to Pro
pt_PT: Atualizar para PRO

en: your selected Method is :
pt_PT: O método selecionado por si é:

en: « Prev
pt_PT: « Anterior

en: ✔ Click on the Sign in with Google button
pt_PT: ✔ Clique no botão Iniciar sessão com o Google

en: ✔ Grant access to: Google Drive & Google Sheets
pt_PT: ✔ Conceder acesso a: Google Drive e Google Sheets

en: ✔ Log in using your Google account
pt_PT: ✔ Inicie sessão utilizando a sua conta Google

en: ✔ Save the authentication code if prompted
pt_PT: ✔ Guarde o código de autenticação, caso seja solicitado.

en: ✔ Select the Google account where your Sheets are stored
pt_PT: Selecione a conta Google onde as suas folhas de cálculo estão armazenadas.
